Уредите на таблото спират да работят

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 27 юни 2022, 19:25

Здравейте.Ако някой е имал следния проблем моля да помага.От известно време имам проблем със скоростомер,оборотомер,температура на двигателя и уреда за отчитане на количеството гориво.Често като запаля автомобила не отчитат нищо.Като угася колата и я запаля отново понякога тръгват и работят и може в движение да зависнат е някаква позиция. Става въпрос за Ford S max 2.0 140 коня 2007 година.Преминах през много процедури,но явно без успех.Търсихме студени спойки ( в специализиран сервиз) на таблото.Провериха масата.Казаха че няма vss датчик на скоростната
кутия а дърпа информация от ABS-a.Компа на колата няма грешки а също така и като се върже на компютър софтуера също не открива нищо.Сложих друго табло за проба.Ефект=0 и то зависна.Акумолатор добре,динамо зарежда в границите.Ако някой е имал следния проблем нека помага.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 27 юни 2022, 19:42

Подобни проблеми при Форд възникват от лоши спойки на "женските" контактни клеми, запоени към платката на таблото с всички уреди, както и всякакви други спойки и нарушени пътечки по тази платка.
Платката, която си сменил работила ли е коректно на автомобила, от който е свалена, или не е ясно?
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
MamaMy
потребител
потребител
Мнения: 88
Регистриран: 18 мар 2021, 22:05
Модел на автомобила: Galaxy 1,9 TDI 2003г
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от MamaMy » 28 юни 2022, 00:01

Не знам как е при Форд, но при другите марки пакета на контактния ключ прави подобни магарии.
По-добре млад, здрав, красив и богат отколкото стар, беден, болен и грозен :wink:

iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 28 юни 2022, 09:32

F Focus написа:
27 юни 2022, 19:42
Подобни проблеми при Форд възникват от лоши спойки на "женските" контактни клеми, запоени към платката на таблото с всички уреди, както и всякакви други спойки и нарушени пътечки по тази платка.
Платката, която си сменил работила ли е коректно на автомобила, от който е свалена, или не е ясно?
По думите на майстора който се занимава с моя Форд платката е работила на стария донор.Моята платка ходи в сервиз за препояване на евентуални слаби спойки .

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 28 юни 2022, 19:14

Доколкото може да ми протече мисъл( :wink: ) проблемът е или с маса, или с плюс на таблото,
Проверката за лоши спойки изисква внимание, упоритост, усърдие, лупа и професионализъм, каквито качества се срещат все по-рядко във всички сфери на авт. поддръжка и не само! :evil: Искам да кажа, че факта, че таблото е било в спец. сервиз за проверка за лоши спойки мен не би ме успокоило-дано не греша! Аз, а и много други сме яли дървото от баш-"специализирани" сервизи! :evil: М/у другото на толкова години станах, а за пръв път чувам за подобен специализиран сервиз...някой друг да е чувал...? Абе ще взема аз да отворя такъв, за да скъсам рязко с бедността! :wink:
Остава варианта да се проверят "мъжките" клеми, които влизат в "женските", които са запоени на таблото-вероятно е някой кабел да не прави добър контакт с частта на клемата, за която е запоен(захванат механично)-да се проверят специално плюсовите и минусови клеми.
Ако искаш ще ти поясня как се прави, та да знаят и тези, които ще проверяват. :wink:
Много автомати-слаби резултати!

iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 29 юни 2022, 08:52

Аз като се замисля най-вероятно е това за което казваш ти.За да прави проблема и с табло свалено и уж работещо на друга кола значи не е от самото табло а по-назад по веригата.От вчера колата е в ел.сервиз та да видим жичкаджиите ще открият ли от къде иде проблема.Иначе мисля,че няма да е излишно за мен и за другите колеги в форума да обясниш тази процедура с мъжките клейми как се прави.То явно ще трябва сами да си правим старите таралясници.Уфф ....много електроника май ми идва в повече.Що ги правят така тез коли.

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от ivchotr » 29 юни 2022, 11:47

iordanov_t написа:
29 юни 2022, 08:52
... Що ги правят така тез коли.
Трябва вече да си си отговорил на този въпрос. Пускането на пазара на дадено нещо е свързано с последващата му поддръжка. Ако няма сервизи и хора да работят в тях, на улицата ще има повече гладни хора. А пък и те искат да ядат. И ако не си намерят работа, най-вероятно ще започнат да крадат.
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 29 юни 2022, 11:53

Лесно е и всеки може да го направи, като за предпочитане е да има още един чифт ръце.
Зяпа се схемата и се вижда къде идва плюса и къде-минуса.
Разкача се "мъжката" клема(и) от платката.
Взима се мултицет и се вкл. на 20 В. прав ток.
Автомобила се дава на контакт.
Бучват се сондите на мултицета на плюс и минус и се гледа какво се случва, или не се случва.
В същото време другият участник в специализираната акция побутва кабелите влизащи в клемата близо до нея и по-далеч, подръпва от и натиска към клемата, и се следи какъв е ефекта.
Отделно се проследява и само плюсовият и само минусовият вход, като в първият случай сондата се боцва в плюса и се взима минус от гнездото на запалката. И обратно-като се проследява минуса минусовата сонда е забучена в съответната клема, а другата сонда взима плюс от центъра на гнездото на запалката.
Най-лошият вариант е, ако някой кабел се крепи на косъм в изолацията си-огледай добре дали някое кабелче е прегънато, а и с годините монтират все по-тънки, че чак тънички! :evil:
Предполагам, че се ебава влизащ кабел в клемата, или корозирал контакт(и) на клема. Затова аз пръскам с качествен контактен спрей във всяка клема, като преди това я разкачам, до която успея да се докопам.
Дано таблото е огледано съвестно и с лупа, че инак въртележката става продължителна!
И мен ме втриса от прекалената електроника-мелектроника и понякога нощем сънувам кошмари, ама тъй ще е... :lol:
Последна промяна от F Focus на 29 юни 2022, 12:17, променено общо 3 пъти.
Много автомати-слаби резултати!

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 29 юни 2022, 11:57

ivchotr написа:
29 юни 2022, 11:47
iordanov_t написа:
29 юни 2022, 08:52
... Що ги правят така тез коли.
Трябва вече да си си отговорил на този въпрос. Пускането на пазара на дадено нещо е свързано с последващата му поддръжка. Ако няма сервизи и хора да работят в тях, на улицата ще има повече гладни хора. А пък и те искат да ядат. И ако не си намерят работа, най-вероятно ще започнат да крадат.
То, ако занимаващите се със съответната поддръжка си разбираха от работата щеше да е чудесно, но проблемът е, че малцина са такива.
Жална ни майка, ако потенциални крадци и други престъпници се занимават с автомобилна поддръжка! Мисля, че мнозина се водят "майстор", и ако не се занимава с автомобили няма да тръгне да краде-той и така си краде от нас, само че легално! :wink:
Последна промяна от F Focus на 29 юни 2022, 12:10, променено общо 1 път.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от ivchotr » 29 юни 2022, 12:07

Така е. Ама това е друга тема. И аз искам да попадам само на майстори, които си обичат работата и могат да я вършат или на такива лекари и т.н. Но няма пълно щастие за съжаление :-?:
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 29 юни 2022, 12:18

Като каза лекари некадърните авто-специалисти ми се видяха, като невръстни и добрички дечинки, както казват в Родопите.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от ivchotr » 29 юни 2022, 12:52

На моята беше почнала да ѝ "пада" стрелката на километража през последните месеци на зимата. И съответно спря да отчита изминатото разстояние. Понякога на дисплейчето под стрелката се появяваха едни чертички и нищо друго. Обикновено го правеше след като мина няколко километра след тръгване след няколкочасов престой. Оправяше се от самосебе си след някой и друг километър след проява на проблема. Не съм правил нищо по въпроса, защото се стопли и проблемът изчезна. Принципно съмненията ми са за влага и лош контакт в буксата към датчика на скоростомера. Самия него съм го сменял преди няколко години. А и ме мързи да залягам под колата, защото ми е омръзнало да ги гледам отдолу и то за без пари :lol: :lol: :lol: Обаче да плащам на някого и той да си върши работата през пръсти, още повече не обичам.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от HACKO » 29 юни 2022, 15:54

Нещата ще се влошават с времето, играл съм го, причината е датчика на скоростната кутия.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 29 юни 2022, 20:12

Така колата взета от електричаря.За сега работи ама то и преди си работеше когато иска.Като пораздвижа малко тези дни и не спре явно процедурата е имала ефект.Най-лошото от всичко е че не казват какво са правили.От стоене в сервиза целия двигател в паяджини(около електрониката при двигателя-таблото с релета и бушони) така,че явно не са работили под капака.Най-вероятно както каза колегата някоя кабел е бил проблемния или буксата я мъжка я женска.Съжалявам че не мога да помогна с инфо,но както казва колегата то и сервизите трябва да бачкат

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от F Focus » 29 юни 2022, 20:23

Каквото и да е- добре правиш, че споделяш какво-що и дали-така се прави, ако искаш да си полезен за другите, а и за себе си.
Дано проблемът ти да е решен-ако не е ще го мислим.
Много странно ми се струва, че не са ти казали какъв е проблемът и откъде е...Абе работата е ясна-дано да греша!
Визирайки "колегата" се надявам да нямаш предвид мен. :wink:
Ще е полезно да кажеш при кой "електричар" си отишъл.
Много автомати-слаби резултати!

iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 30 юни 2022, 08:12

Форда го карам в сервиза под моста Чавдар.Там ми сменят масло,филтри и прочие.Изглеждат свестни момчета.Нямал съм до сега проблеми с тях.Внимателни са,но този път явно проблемът не беше от тяхната компетенция и те носиха първо платката на таблото уж на майстор за платки(не ми казаха къде).След като платих и взех колата и тя съответно направи същия проблем им я върнах и те я закараха на Електричар който я гледа.Поисках контакт на Електричаря за да имам контакти с него,но не ми дадоха инфо.Само казаха,че той такива дърти бараки не прави а се занимава само със скъпарски коли където за час,два ще изкара 500 лева.Така,че и тук удряме на дърво.Явно има свестни майстори ама трябва да ги намерим.

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от ivchotr » 30 юни 2022, 13:56

Що не пробваш на нула888пет323седем7 - Ради. Звънни и му кажи за проблема си. Ако може да ти помогне, ще ти каже къде да го намериш.
Знам всички вицове за Форд :D

iordanov_t
потребител
потребител
Мнения: 6
Регистриран: 04 юли 2020, 10:55
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Уредите на таблото спират да работят

Мнение от iordanov_t » 30 юни 2022, 21:13

Ами ако направи пак проблем ще му звънна.Уж за сега е оправена.Като я покарам няколко дена ще си проличи.Благодаря все пак за телефона.

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта