Пак за утечките... Фиеста 2008

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Truth Seeker
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 10 окт 2022, 10:52
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от Truth Seeker » 13 окт 2022, 15:04

Здравейте, добри хора!
От години надничам във форума да търся информация за разни дребни проблемчета, но дойде моментът да се регистрирам, за да търся конкретна помощ. Горд собственик съм на Фиеста 1.4, 2008 г., която като стана тийнейджър и започна да ми къса нервите, както му е редът :) . Преди около месец я оставих за седмица без да я карам и акумулаторът беше заминал. Заредих го, тестваха го в магазина (още е в гаранция) и така стигнах до нерадостния извод, че се е появила утечка. С колега направихме замервания – 0.35 ампера се оказа, но впоследствие, след като изчетох темите тук, разбрах, че не е било много коректно, понеже с отварянето на вратата сме събудили колата преди да започнем да мерим. Междувременно по стария метод с ваденето на бушони един по един, установихме, че консумацията пада на 0 при свален F20. Според някаква схема в интернет установихме, че на този бушон са лампичките на задния номер, Instrument cluster, battery saver, generic electronic module. Заподозряхме лампите, понеже едната ми я бяха запоили, но проблемът не се реши с подмяна на лампата. Отидох в сервиз за диагностика уж. Съобщих им какво сме открили и какви проблеми съм имала с колата преди утечката (неработеща аларма, традиционно проблеминте при Форд датчици на вратите). Любезно ме изкъшкаха с обичайните търговски трикове как имало много работа и щяло да отнеме цял ден, с уговорката като открият проблема да се обадят да обсъдим какво ще се прави :roll: . Обадиха се след няколко часа, че колата е готова. Бяха разкачили алармата и сменили едно реле на battery saver-а, понеже на него било вързано нещо, което не трябвало да е там (установих, че е модула за дневни светлини). Диагностичен лист така и не ми дадоха, но звучеше логично това с алармата и допълнителния модул, та не съм се разправяла да питам как стигнаха до този извод. Зарадвах, че нямам утечка, макар да нямах вече и заключване с дистанционното и автоматично палене на светлините, и си се прибрах по живо по здраво. Пак не карах два дни и на третия… запали, ама някак колебливо ми се видя. Измерихме отново при заспала кола този път, без да пипам врати и се оказа, че утечка си има (0.15А), подозирам колкото си е била и преди намесата на сервиза. Ще спестя разправиите със сервиза впоследствие. В интерес на истината поне кандисаха да направят диагностиката, за която бях платила, но явно не си бяха мръднали пръста (както се оказа за 5 минути работа!). Дадоха ми разпечатката с думите, че ето на, грешки нямало, измерването показвало само, че акумулаторът ми бил свалян след тяхната намеса. В листа все пак има записани две грешки: B1318 (ниско напрежение на акумулатора) и B2479 (обслуж. устройство на ръчната спирачка – свързване на маса). Та, въпросът ми (ако има хора успели да стигнат до края на този ферман :D: ), дали някой е имал подобен проблем с ръчна спирачка (не е електрическа) и възможно ли е утечка от 0.15 ампера да се дължи на него, при положение, че тя няма връзка с бушона, който установихме като проблемен. Че ще продължавам мъката с търсене на сервиз, в който да направят повече от това да сменят неща на посоки, ясно. Но е ми се иска да имам и по-добра представа за връзката с ръчната. Не можах да намеря много инфо в нета.
Да допълня само, че освен алармата и този модул, който махнаха в сервиза, друго не е слагано по колата, тоест всичко останало си е фабрично.
Та това беше. Благодаря предварително за отделеното време да изчетете това писание (жена съм, не мога по-кратко :oops: ) и хубав следобед 😊

AngelB2
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 31 юли 2019, 17:45
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от AngelB2 » 14 окт 2022, 12:19

Здравейте,
Карам из града Фиеста 1.4 2007г. Имах проблем с утечка, около 300 mA, усетена по трудния начин ;). Оказа се радиото, фабрично, 6000C. То е захранено, за да може да се включи дори при изключен автомобил. Свалих го, оказаха се електролитни кондензатори на входа на захранването му, смяна с нови (похарчих 1.10 лв :) ) и радиото си работи и досега.
Консумацията при изключен и заспал автомобил ми е около 40 mA, което е нормално.
Имам модул за дневни светлини и дистанционно на централното заключване; монтиращите го ми казаха, че много малка е вероятността проблема да е от там.
Ако желаете, ще Ви кажа на ЛС сервиза, където ми изловиха проблема.
Поздрави и успех.

Truth Seeker
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 10 окт 2022, 10:52
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от Truth Seeker » 14 окт 2022, 14:23

Да, моля, пишете ми кой е сервизът. Много благодаря!
И на мен ми каза човекът, който монтира модула за дневни, че няма шанс да е от там, но в сервиза го наплюха, че така не се монтирало това чудо... Аз от къде да знам къде е сега истината :D Както и да е де, оказа се, че не е той така или иначе - търсенето продължава *57300* .

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от ivchotr » 15 окт 2022, 17:06

Имахме подобен проблем с дъртия дизелов Фокус. Оказа се, че включвателят за лампата в багажника не изключва захранването ѝ след затваряне на капака му и тя остава да си свети нон-стоп. Когато колата не се кара известно време и особено в студените месеци, акумулаторът се скапва бързо. Съвсем случайно забелях, че свети, като се загледах през една пролука покрай етажерката отзад. Колата е хечбек.
Та накратко - осигури си възможност да провериш дали лампата в багажника свети при затворен капак.
Знам всички вицове за Форд :D

Truth Seeker
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 10 окт 2022, 10:52
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от Truth Seeker » 16 окт 2022, 20:53

ivchotr, благодаря! Наистина като реши някой датчик на вратя да прави проблем, лампата в багажника не угасва. За това имам навик всеки път да вися по една минута да се уверя, че ще угасне. Накрая ми писна и махнах проклетата лампа, та няма как да е от нея :(

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от ivchotr » 16 окт 2022, 21:56

Ами търси нещо подобно. Примерно плафона в жабката. Ако всичко по ел.оборудването на колата е в ред, обърни внимание на самия акумулатор. Понякога в акумулатора се появява утечка, без да се е скапала самата клетка. Акумулаторджиите правят измерване с товарна вилка, която хваща скапана клетка, но едва ли с нея може да се хване началният момент на загиването ѝ. Това, че акумулаторът е в гаранционния си срок, не е причина да се кредитира с доверие по отношение на здравето му. Поради големия брой произведени акумулатори и сравнително дългия им живот, голяма част от тях залежават по рафтовете в складове и магазини. Теорията и практиката по въпроса сочат, че нов, неизползван акумулатор, останал повече от година и половина без да влезе в употреба, след заливането на клетките му с електролит, обикновено се скапва в срока на гаранцията му. Лично съм патил с поне три такива батерии.
Ако обаче си абсолютно сигурна, че акумулаторът е извън подозрение, поставете въпросния предпазител на мястото му и започнете да изключвате захранването на всички консуматори един по един, които са вързани към него, като следите при кой точно ще изчезне утечката. Така би трябвало да хванете виновника за проблема.
Знам всички вицове за Форд :D

Truth Seeker
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 10 окт 2022, 10:52
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от Truth Seeker » 17 окт 2022, 18:06

Мерси, звучи разумен този подход :)
Сетих се за още един въпрос: някой може ли да ми каже дали Фиестите имат датчик на капака? Не съм забелязала като отварям да светва таблото и заключих, че няма, но знае ли човек /:):
В жабката плафон не видях, иначе и него да съм обезвредила, но пак ще гледам.

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Пак за утечките... Фиеста 2008

Мнение от ivchotr » 19 окт 2022, 20:45

Фиестите и аз не съм забелязвал имат ли ключ на предния капак, ама днес без да искам активирах фабричната аларма на дъртия Фокус (нама допълнителна) след вдигане на предния капак. Обаче понеже беше през деня, не съм се заглеждал по плафоните. След малко ще пробвам, поне е тъмно и не е достатъчно късно да будя комшиите :D
Знам всички вицове за Форд :D

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта