А Защо не компютър в колата?

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 05 апр 2009, 20:26

Здравейте
Вероятно е и разисквано някъде вероятно не е.
Вероятно много хора са си го мислили и не-малка част от тях са го реализирали... та тук ще си изкажа моята идея, какво имам готово и за какво се чудя и имам въпроси.

Дънна платка
Най-удобно ми се стори Дънната платка да е Embedded Mini-ITX заради размерите си 170х170х50мм и това че има най-различни интерфейси и всичко е на една единствена платка
тази с която аз се сдобих е на някакъв не-известен производител с 1.5GHz процесор вграден, слот за DDR1 памет, IDE и т.н.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... arison.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;"
ето снимчица да се добие представа за изгледа и размера

Хард диск:
тъй като в колата не може да се сложи обикновен хард диск заради многото вибрации минах на варианта CF карта с преходник към IDE.
Вероятно повечето от вас са виждали тези преходници те изглеждат така:
Изображение
повечето нямат и никакви елементи тъй като Compact Flash картите и IDE стандарта са електронно съвместими
та взех си 2 такива преходника за 5лв от ибей и ще си купя някаква 133х CF карта 4ГБ тъй като по бавни карти не са достатъчни за нормална работа на Windows XP

Монитор:
От мониторчето реших да поспестя някой лев и си взех за 70лв от един форум чисто нов 7" монитор с резолюция 480х234, доста ниска резолюция но върши работа на първо време. Тъй като монитора няма VGA вход, подавам сигнала през Composite (по ниска честота, дъното ми има такъв изход (наричан още ТВ-аут))
Изображение
http://www.chinavasion.com/product_info ... hes-black/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;"

Входни устройства:
понеже не може да си сложа клавиатура и мишка за постоянна работа в колата, а спестих от закупуването на тъчскрийн монитор с висока резолюция (250-300лв) мисля да си поръчам от eBay за ~58лв тъчскрийн кит който е точно 7 инча и се слага върху LCD дисплея ми. Свързва се на стандартен USB порт към компютъра

Захранване
Ето тук ми е и въпроса.
Повечето нормални компютри им трябва ATX захранване, вариантите да се захранят в кола са 2:
1. С инвертор на напрежение и нормално АТХ захранване
Изображение
2. Със специално DC to DC захранване на цена около 80лв
Изображение

при мен тея проблеми ги нямам казвам го информативно, тъй като компютъра ми е с вграден преобразувател за различните напрежения и се захранва директно с 12~20V напрежение. Въпреки това мисля че е необходимо да се сложи някакъв филтър преди компютъра за да предотвратя евентуални гафове

Оригиналното захранване е с мощност 60вата или 3.16А на 19 волта, но е тествано и работи добре на 12Волта не съм измервал какъв ток точно комсумира но максималният ток едва ли ще надхвърли 4А
Може ли някой да ми каже какъв филтър точно да му сложа, за тази мощност?
Знам че трябва да има да речем 1 бобина и 1 или 2 кондензатора, но точно какви стойности и намотки ми трябват? идеи?
Последна промяна от kiril_nedev на 05 апр 2009, 21:12, променено общо 1 път.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 05 апр 2009, 20:40

Айде да продължа още малко с идеята си надявайки се че на някой може да е от полза това което съм намерил

Софтуер:
Софтуера с тази насоченост го водят Front-End не знам как би се превело най-точно

Най-популярният като че ли е Centrafuse с доста богати възможности, но същевременно доста натоварващ и платен
Изображение
http://www.fluxmedia.net/Default.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
това е сайта на производителя

друг популярен безплатен софтуер е FreeIce, има по-ограничени възможности, но товари по-малко и е безплатен а и доста опростен.
Мисля на първо време него да използвам
Изображение

Приложение:
Приложението може би не би оправдало очакванията на голяма част от хората, ама го правя по скоро за лично забавление :) или казано по друг начин 'за спорта' ;-)
Иначе като цяло... GPS на първо време, макар и с ниска резолюция на 7" екран си изглежда добре. Съжалявам, че не направих снимки как се вижда iGO 8 на него, но е задоволително, а по-нататък и снимки
друго приложение разбира се като МР3 плеър, достатъчно лесно е за управление с тъчскрийн и FreeIce, има си USB портове за флашки, спокойно може да му се сложи CardReader и т.н. възможностите са неограничени
Друго приложение разбира се е за гледане на филми.. Не за шофьора разбира се :), а принципно нищо не пречи и да се хвърли една клавиатура на пътника до шофьора да си играе и игрички :)

Вграждане
Тъй като съм повечко технически насочен отколкото дизайнерски не мисля да го вграждам, плясвам монитора на една стойка от тези за GSM за предното стъкло, подпирам го да не се клати нагласям си го да ми е удобно и така си го оставям. Монитора има всичко на всичко 1 букса така че свалянето му е елементарно, 1 букса за захранване, видео входове, аудио и т.н.
Компютъра го хвърлям под седалката и пускам по възможно най-грозния начин 3 жици до него :D и това е.

Други приложения
Тъй като монитора ми има 2 входа, мисля вторият да го ползвам за камера, мога да закача някоя проста охранителна камерка (15-30лв) която има обикновен нискочестотен изход директно към монитора и с натискане на 1 бутон на монитора за смяна на входа да си включа на камерата. Разбира се може и с Уеб камера и USB но мисля че е по сложно а и няма нужда да се тормози компютъра:).
А защо не и малко научна фантастика, камера гледаща напред със солидна инфрачервена светодиодна подсветка от тези които се ползват при охранителните камери. Осветяват на 30-50 метра напред без никаква видима светлина, а същевременно се вижда доста добре на камерата. Хем си виждате хем не заслепявате насрещно движещите се. Разбира се това не става за постоянно шофиране но може да е полезно понякога :) А и щом го има в последните Mercedess S500 що да го няма в дръгливата ми фиеста от преди 20 години хехе :mrgreen:

Та нахвърлял съм си идеите и това което съм открил до тук :) надявам се да не ме залеете с критики и т.н. и някой ако може да отговори на горния ми въпрос ще съм благодарен!

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от cenzor » 05 апр 2009, 20:48

Ако още не си намерил:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16124" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; - 7" touchscreen
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2764" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; - camera с IR , за ден/нощ

Сайтът е с безплатна доставка, нещата стигат до БГ за две седмици. :wink:

Вече си взел монитор и GPS, иначе можеше да ползваш нещо такова:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22369" onclick="window.open(this.href);return false; (7'' GPS с AV вход)
В комбинация с камера за задно виждане става интересна джаджа за колата.
Последна промяна от cenzor на 05 апр 2009, 20:52, променено общо 1 път.
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 05 апр 2009, 20:50

Благодаря ти много, гледах тъчскрийните че са по 34-5$ в Dealextreme но имайки впредвид че няколко познати изгоряха с непристигнали пратки от dealextreme предпочитам да го взема от eBay за 39.0$ с доставката ще дам 6-7лв отгоре но там има по голяма вероятност да си взема парите ако нещо не пристигне.
Иначе за камерката благодаря не бях търсил още, просто като идея го имам :)

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от cenzor » 05 апр 2009, 20:55

kiril_nedev написа:Благодаря ти много, гледах тъчскрийните че са по 34-5$ в Dealextreme но имайки впредвид че няколко познати изгоряха с непристигнали пратки от dealextreme предпочитам да го взема от eBay за 39.0$ с доставката ще дам 6-7лв отгоре но там има по голяма вероятност да си взема парите ако нещо не пристигне.
Иначе за камерката благодаря не бях търсил още, просто като идея го имам :)
Имам над 20 пратки от там, няма нещо което да не е пристигнало. Колегите от HWBG също не са се оплакали. А и нещата се пращат с tracking номер, та при проблем - връщат парите или пращат отново.
:mrgreen:
Иначе - браво за проекта, ама го направи и красиво, не само функционално. Няма да ставаме като бакшишите, я, с екран завинтен за таблото..
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 05 апр 2009, 21:04

еее ок благодаря, значи може да купя и от Dealextreme, щом ми дават тракинг номер :)
иначе не съм по красивите неща а по функционалните, не мога да го вградя в таблото за жалост щото на Фиеста МК3 просто няма къде :) трябва да изкормя някой прибор за да го натъпча а и кой знае кога ще ми разбият колата да го измъкнат :)
така хем ще е функционално хем ще го свалям лесно.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 05 апр 2009, 21:17

cenzor написа: Вече си взел монитор и GPS, иначе можеше да ползваш нещо такова:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22369" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; (7'' GPS с AV вход)
В комбинация с камера за задно виждане става интересна джаджа за колата.
Това сега го видях :)
ами то става малко двойно ако го взема това
1. то има инсталирана операционна система Windows CE която може да се ползва така... макар и по орязана и да му сложа втори компютър става странно някакво

ГПС приемника ми е блутуут имам си го от около 4 години него така че не ми трябва
а и цената... 164$ е това
т.е. 237лв
аз тоя ще ми излезе....
дъно - ~50лв
монитор - 70лв
тъчфолио - 58лв
преходник IDE to CF - 2.50лв
карта памет - 35лв

около 215лв... с някой друга жица и т.н. пак там някъде към 240лв може би, но ще си имам FireWire портове, USB за флашки, як процесор, пълнофункционална операционна система и т.н. :) иначе също е готина джиджавка това което си показал и доста по опростена откъм допълнителни жици, захранвания и т.н.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 14 апр 2009, 19:48

днеска подкарах и тъчксрийна.. вградих го в екрана, екрана малко зее щото е дебел самият тъчксрийн но работи задоволително добре... то не че има особен интерес де но ако има и снимки мога да кача :Р

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от momo76 » 15 апр 2009, 14:59

Направо пускай снимки да видим как е станало и кажи какви са ти впечатленията, удобно ли е за работа, само ли си пуска компа и няма ли проблеми със захранването.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 15 апр 2009, 20:30

снимките утре ще щракна както е на масата ми сложено че още не съм го монтирал
удобно ми се струва така като го разцъквам на бюрото ми

захранването ме притеснява, по принцип се захранва на 12-20 волта директно дъното но искам да сложа някакъв филтър все пак.. не знам какъв обаче но ще го измисля .... иначе ще сложа един превключвател с който да го спирам и пускам :) дъното като му подадеш ток автоматично тръгва... принципно като го монтирам ще реша дали да го връзвам директно с контакта и едно реле и като дам на контакт да се пали но по скоро не :)

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от momo76 » 16 апр 2009, 12:43

Ако тръгва с подаването на контакт, при паленето имаш сериозен спад на напрежението и може да се шашка нещо. Може да се направи да тръгва 15сек. след като запали двигателя ама става сложно. Аз съм си мислил по този въпрос и стигнах до мисълта че най добре става със стар лаптоп с батерия и автомобилно захранване. Единственото което ме спира е че не ми се реже таблото да монтирам монитора.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 16 апр 2009, 13:08

О и аз няма да режа таблото, прасвам го монитора отгоре като таксиметраджия и тва е.... има 1 кабел за тъч-а и още един за всичко останало лесно мога да го свалям вечер и да не го мисля :)
иначе му взех едно копченце мисля че най добре ще е с копченце да е щото ако го направя с реле за време и да се пали когато дам на контакт ще му е голям шок като изключа контакта ... :) плясссс без шътдаун

ето снимките за момента:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


1. Монитор с набутан тъч панел в него :)
2. Контролера на тъч фолиото (може да го вкарам и вътре за момента само тествам)
3. и 4. е заместителя на хард диска... картата 256МВ съм в сложил само колкото да не му изкривя крачетата на преходника... 8ГБ Кингстън 133х ще взема другата седмица и на нея ще инс талирам операционната система

http://www.youtube.com/watch?v=g981Vz1FR4w" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 20 апр 2009, 18:04

сложих го в колата всичкото :)
като паля не гасне компа.... сложих 47000микрофарада кондензатор и една бобина... има ужасни смущения на аудио изхода сега ще се мъча да ги изчистя (чува се двигателя)
иначе работи супер, ужасно грозно е разбира се крадците да не се заглеждат

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 23 апр 2009, 23:52

Забравих го пуснат за около 30тина часа...... познайте резултата.......
акумулатора като го замерих беше на 2.30 волта ...

glubox
потребител
потребител
Мнения: 19
Регистриран: 28 ное 2008, 19:22
Модел на автомобила: Orion 1.6
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от glubox » 27 апр 2009, 23:35

Браво. И аз съм решил да слагам комп във ориона. Само че аз съм по тънките части, не ми се дават много пари. Намерил съм античен лаптоп с 10" дисплей, ще го разколача и дисплея ще го вградя в "легена" под пепелника (тая голямата дупка дето е поставка за аудио касетки). Няма да е тъч, още не съм измислил къде ще сложа управлението но няма да има мишка ще е със части от клавиетура и ще наглася всичко с някакви комбинации. Не смятам да си играя с CF карти ще слагам хард от лаптоп трябва да издържи. Главно ми е нужен за MP3 плеър и евентуално видео, или ако успея да му сложа wi-fi интернет. Зад дисплея ще ми остане място да набутам смия комп и кабели и т.н.

За захранване още не съм го измислил понеже лаптопа действа на 14V та ще трябва да сглобя нещо леко повишаващо от 12 на 14V.

пп. тока ако мога ще го прекарам като на радиото, като не е на контакт да не подава за да не го забравя като колегата.

kiril_nedev
потребител
потребител
Мнения: 75
Регистриран: 27 апр 2008, 13:46
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3, 1.1, Газ
Местоположение: София/Пловдив/Павликени
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от kiril_nedev » 03 май 2009, 21:55

мисля че ще тръгне и на 12волта захранването.... + това тя колата като е запалена винаги е малко над 12.... 13-13.5
мене ако питаш точно от тъчскрийн недей да икономисваш, ще се блъснеш някъде... не си е работа пробвал съм го това с копчетата
WiFi... в ибей бях гледал Mini-PCI Wireless adapter т.е. за лаптоп такъв ... към 8лв излизаше до българия с доставката, мога да ти помогна да поръчаш ако имаш нужда

хард диска.... ще издържи от лаптоп но ако не е фиксиран към купето... т.е. ако виси на кабели някъде и т.н. ще издържи .. аз вече 1000км ударих с хард диск вътре но свободен
закачиш ли го с твърда връзка за купето ще го утрепеш 100%

Потребителски аватар
mrdds
потребител
потребител
Мнения: 3127
Регистриран: 23 фев 2006, 12:26
Модел на автомобила: S max 2.0 Diratec HE 2007 titanium
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от mrdds » 04 май 2009, 11:10

Мога да предложа друг вариант на кар комп,който да си работи като нормален компютър и да се събира в размер 35х20х10см
1.Дънна платка с вграден процесор
INTEL BLKD945GCLF2 GLAn/5.1audio/TV Out/SVGA/+CPU-Atom330-1.5GHz dual core -105$
2.Памет най обикновена DDR2 1GB - 13$
3.Solid state disk 32GB- 90$
4.Case Chieftec/не мога да кажа модела как беше точно/ със адаптивно захранване 230V->20pin(3/12V) - около 70$
5.Car inverter 12V-220V -25$

Монитор- по желание какъвто ще е удобен за монтаж.Няма проблеми откъм вибрации и друсане.
Машинката става много практична,навира се под седалката и се извежда един USB удължител за външна памет.На практика с нея може да се прави всичко ,което правите на домашния си компютър от към мултимедия и забавление.С един безжичен аксес пойнт на М-тел можете да си джиткате в интернет дори когато сте в движение. Софтуер- всякакъв виндофс *00935*

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от S_C » 02 юли 2009, 23:36

Като сте подкарали...дайте някаква идея за захранявне на голям (15 инча) монитор в кола.Без инвертор 12/220,което после да трябва пак да се понижава...ако може...че загубите отиват на към леееко безумни...
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

zamze
потребител
потребител
Мнения: 1
Регистриран: 03 фев 2010, 15:41
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от zamze » 03 фев 2010, 15:55

Много интересна тема и аз изкам да си направя нещо такова, мисля че този компютър http://www.italianbiz.it/images/ebay/co ... I_alto.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ще стане за кола тъй като е със захранване като на лаптопите и е малък и освен това не го ползвам за нищо защото нямам захранване. Ясно ми е как да направа всичко с изключение на едно: Не знам как да му направа захранване в колата или да купя. Ако има някой дето може да го направи да каже за колко пари може да я свърши тая работа, че съм много мераклия да го направа.

Потребителски аватар
Cougar
потребител
потребител
Мнения: 590
Регистриран: 14 яну 2008, 09:34
Модел на автомобила: Ford Probe GT '93 2.5 V6 EB9003AH, Ford Cougar '00 2.0 16V EB9950AH
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: А Защо не компютър в колата?

Мнение от Cougar » 04 фев 2010, 09:09

И аз си мисля, че solid state-a е по-бърз (все пак го слагат в нетбуци), а аз на няколко места вече видях Eeepc-та на части да се продават с solid state.
Заради тъч скрийн-а ли избираш тези операционни системи ? За Windows Mobile замислял ли си се ?
Продавам си колата !

Отговори

Върни се в “Аудио и мултимедия”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта