Масло за автоматика

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
Потребителски аватар
kamen44o
потребител
потребител
Мнения: 26
Регистриран: 07 авг 2008, 11:26
Модел на автомобила: Ford Мondeo'01 2.0 16V
Местоположение: Ямбол
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от kamen44o » 12 сеп 2012, 11:28

Аз си изпатих много лошо от тези глупости за несменяемите масла.Моето Mondeo MK3 е с кутия CD4E. Отначало бях на седмото небе, че първо колата е с верига и второ няма да сменям масло на кутията. Викам тая кола е златна. Ама след няколко месеца в резултат на несмененото масло ми се потроши кутията и дадох 1300 лева грешни пари за да я оправя и колата наистина стана златна.

Сигурен признак, че маслото е за смяна е когато започне да се усеща едно "ритане" при смяна на предавките. Тогава още не е късно да се предотврати голяма поразия. При мен нещата започнаха с "ритането" след това започна да буксува и накрая спря нацяло.
Когато в сервиза я свалиха и отвориха, първия въпрос на майстора беше "Ти някога сменял ли си маслото на тая кутията?" Естествено аз му отговорих, че тази кутия е необслужваема и не съм сменял маслото. Той ми се усмихна леко подигравателно и нищо не каза повече. После ми обясни стъпка по стъпка всичко, което се случва когато маслото не се смени. Запомних само, последния стадий - маслото загубва свойствата си и при превключването барабаните започват да се удрят един в друг по-силно отколкото трябва. Тогава се появява споменатото "ритане". Когато достатъчно дълго карате колата така някой от барабаните се чупи и колата спира.
Така, че сменяйте маслото на кутията за да нямате ядове. Хората от FORD, които са написали, че тази кутия е необслужваема, или са имали нещо др. предвид или колкото и да им се е искало да направят необслужваема кутия - не са успели.
Аз лично в момента съм с масло на FUSCH, което по спецификация се сменя на 30-40 000 км.

Потребителски аватар
joro_6669
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 27 сеп 2012, 21:53
Модел на автомобила: mondeo
Местоположение: габрово
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от joro_6669 » 05 окт 2012, 17:38

От няколко дена имам мондео 2,0tdci 2005 година автомотик с типтроник,ходих във мотопфое в Габрово и неможаха да ми проверят маслото в кутията,ако някой може да помогне да пише трябва ли да го сменя или само да долея и от къде да го проверя,

Потребителски аватар
mocipako
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 13 яну 2011, 17:15
Модел на автомобила: FORD Focus ZX5 2.0L (DOHC) Automat
10.2003
Серия: Focus 1998-2005
Хечбек: 5 Door Saloon
Двигател: Zetec 2.0 16V EFI
Трансмисия:4-Speed Automatic Transaxle - 4F27E
Предаване: LHD FWD
Климатик: Manual Air Conditioning
Боя: Silver Frost
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от mocipako » 07 окт 2012, 11:16

joro_6669 написа:От няколко дена имам мондео 2,0tdci 2005 година автомотик с типтроник,ходих във мотопфое в Габрово и неможаха да ми проверят маслото в кутията,ако някой може да помогне да пише трябва ли да го сменя или само да долея и от къде да го проверя,
Привет колега.
В твоят случай има два подхода;
1.) Гледаш на какъв пробег или години производителя препоръчва смяна на филтър и масло, както е по книжка, ( за моя модел (4F27E-Transaxle) е 40 000 мили или 5 г. , предстои ми втора смяна) и го правиш. Мисля, че в гугъл може да намериш достатъчно информация за твоята.
2.) Ако няма такива описани изисквания за обслужване на скоростната кутия не пипаш, а си караш докато не възникне някакъв проблем. Принципно тези кутии са "неубиваеми" съдейки по годината. Само и единствено при наложащ ремонт на скоростната кутия, така или иначе ще се наложи да се сменят и маслото и филтъра.
Личния ми съвет е да не се филмираш излишно и ако нямаш проблем с превключването на скоростите, като боксуване, "ритане", тракане и т.н. несвойствени шумове. Не си създавай сам приключения, които са скъпи и без гаранция за хапи енд.
Поздрави за избора и да си я караш дълго със здраве и най-вече безаварино !
На теория между теорията и практиката няма никаква разлика, но на практика има !
Изображение

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от DTM » 08 окт 2012, 21:48

joro_6669 написа:От няколко дена имам мондео 2,0tdci 2005 година автомотик с типтроник,ходих във мотопфое в Габрово и неможаха да ми проверят маслото в кутията,ако някой може да помогне да пише трябва ли да го сменя или само да долея и от къде да го проверя,

Колега, ето тук има информация какво и как се прави.... със снимки.
http://www.talkford.com/topic/133236-du ... o+%2Bjatco

Също така, прочети тази тема отначало, има писано точно за тази скоростна кутия.

Аз лично вече съм го правил, има ефект. Скоро наближавам 40000км. от тогава и смятам отново да повторя смяната. Т.е. частичната смяна.

фокус
потребител
потребител
Мнения: 21
Регистриран: 01 мар 2013, 08:55
Модел на автомобила: форд фокус 1,6
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от фокус » 05 мар 2013, 14:32

Аз лично не съм чул за несменяемо масло,където и да е.Препоръчвам смяна в Мотопфое.

Филип
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 16 май 2013, 14:53
Модел на автомобила: FORD SIERRA 2.0i DOHC CLX 120kc
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Филип » 17 май 2013, 09:57

фокус написа:Аз лично не съм чул за несменяемо масло,където и да е.Препоръчвам смяна в Мотопфое.
Ти ли някъде четох препоръчваше http://peugeotclub.info/forum/viewtopic ... 10&t=85418 ?

Меси
потребител
потребител
Мнения: 61
Регистриран: 06 мар 2013, 10:45
Модел на автомобила: 2,0 l Duratorq-TDCi
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Меси » 24 юли 2013, 23:50

Kakъв е извода ?
Хубаво е да се сменя маслото в АСК, за да се удължи живота и.Няма лошо с новото масло да се сипе и добавка за по-добър ефект.

Потребителски аватар
red
потребител
потребител
Мнения: 888
Регистриран: 04 окт 2005, 10:36
Модел на автомобила: Mondeo 2.0L 16 combi mkII GHIA GAZ
Местоположение: На изток от рая :)
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от red » 25 юли 2013, 12:40

Моят опит е, че има осезаема разлика - колато започва да превключва много по-бързо и по-плавно. Не знам обаче на колко хил. км. и било. При тези коли с неизвестен произход най-добре е да се направи още при първото общо обслужване.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от ЯЛТА » 25 юли 2013, 12:58

red написа:с неизвестен произход най-добре е да се направи още при първото общо обслужване.
Нещо което работи не се пипа. Ако има проблем с превключването, тогава се сменява маслото и филтъра на автоматика, иначе от Форд си го дават вечно.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Меси
потребител
потребител
Мнения: 61
Регистриран: 06 мар 2013, 10:45
Модел на автомобила: 2,0 l Duratorq-TDCi
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Меси » 26 юли 2013, 01:00

Къде го пише това " ... иначе от Форд си го дават вечно... "
На Москвич може , НО за АСК на Форд ???

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от ЯЛТА » 26 юли 2013, 09:18

Меси написа:Къде го пише това " ... иначе от Форд си го дават вечно... "
Изображение
стр. 141 ог книгата Форд Мондео.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Меси
потребител
потребител
Мнения: 61
Регистриран: 06 мар 2013, 10:45
Модел на автомобила: 2,0 l Duratorq-TDCi
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Меси » 26 юли 2013, 09:41

Чудно , колко ли км си мислят , че може да мине един Форд ???

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от ЯЛТА » 26 юли 2013, 09:50

Меси написа:Чудно , колко ли км си мислят , че може да мине един Форд ???
Един милион км.

http://automedia.investor.bg/a/0-nachal ... omments/3/
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от HACKO » 26 юли 2013, 10:11

Предполага се, че като са сменяли съединителя (ако са сваляли кутията) са доляли прясно масло в ск.кутия.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Меси
потребител
потребител
Мнения: 61
Регистриран: 06 мар 2013, 10:45
Модел на автомобила: 2,0 l Duratorq-TDCi
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Меси » 26 юли 2013, 10:37

Един МИЛИОН км. без да сменят маслото в АСК , е те такова животно вече нема !?

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от ЯЛТА » 26 юли 2013, 11:15

Е в случая едва ли става дума за автомат, но е ФОРД, пък те са и едни от пионерите на автоматичните скорости............
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от momo76 » 09 авг 2013, 09:40

Маслото не сменя през целия експлоатационен живот на автомобила - колко ли е той? Май колата е сметната да мине едни 200 000 км и после за скрап (грешка - към България). Тея от Форд хич не им дреме дали кутията ще се счупи след 200000, нали е минала гаранцията и ще си купиш нова кола или кутия.
Всички дето казват, че не се сменя маслото да се поинтересуват какво масло излиза от кутия на 200000км. Аз като смених маслото на скоростите на Мондео МК3 дизел автомат и изчтече нещо силно наподобяващо по цвят на моторното масло дето източихме преди това от мотора - много черно, за сведение новото масло е червено.
ЯЛТА написа:...но е ФОРД, пък те са и едни от пионерите на автоматичните скорости............

Пионери на какво? Я цъкни в мобилето и виж колко обяви ще ти излязат за Форд автомат.
Американски Форд и автомат е добре - там може и да са пионери, ама и сменят маслото на скоростите доста често.
Европейски Форд и автомат - има, но не са с кутия на Форд, а на други производители (Японски основно).

Най ми е интересно защо в темата за масло за автоматици дават мнение хора дето не са карали кола с такива скорости, ама дават компетентно мнение. Всички дето карат такава кола казват сменяй, другите викат - не се сменя. Многото километри на автобус автомат не се броят, кутията няма нищо общо с тези по автомобилите, а и там се сменя масло редовно.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от ЯЛТА » 10 авг 2013, 01:10

[quote="momo76"
ЯЛТА написа:...но е ФОРД, пък те са и едни от пионерите на автоматичните скорости............

(Японски основно).[/quote]
Дали си вярваш че Японците са конструирали автоматични скорости ?
momo76 написа: Най ми е интересно защо в темата за масло за автоматици дават мнение хора дето не са карали кола с такива скорости
Я вземи да осъдиш автора на книгата, и току виж.............

Изображение
Естествено се има в предвид и спазване на всички технологични изисквания.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от dimkar » 10 авг 2013, 10:36

momo76 написа:Маслото не сменя през целия експлоатационен живот на автомобила - колко ли е той? Май колата е сметната да мине едни 200 000 км и после за скрап (грешка - към България)...
Защо да го съди? Аз не виждам противоречия между тях. :) Маслото в автоматичната скоростна кутия е много по-важно да се смени навреме, отколкото това, на двигателя. И още по-важно е, да се смени точно с това, което е предписал завода-производител. Въпросът е да се знае кога. Защото после ще ви боли главата. :lol:
П.П. Между другото, много хора си мислят същото и за ръчната скоростна кутия. Но и там се сменя маслото, независимо, какво пише в ръководствата. Но при тях не е толкова фатално и да не го сменяш. Просто сумите са значително по-малки.

Филип
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 16 май 2013, 14:53
Модел на автомобила: FORD SIERRA 2.0i DOHC CLX 120kc
Status: Извън линия

Re: Несменяно масло на автоматика

Мнение от Филип » 31 авг 2013, 11:58

По-добре да се инвестират малко пари за ново масло,отколкото утре много пари за ремонт.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 55 госта