Тресене при пускане на климатика

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 25 апр 2009, 20:53

Здравейте колеги,

Тази седмица взехме че съживихме климатика на Ford-а на бащата и вече е готов за лятото. Обаче мен едно нещо ме дразни - при пускането на климатика колата започва да се тресе и влиза в някви резонанси, при което половината пластмаси в колата вземат да дрънчат. Та въпроса ми е тампони ли някакви трябва да се сменят и какви? Кадето е захванат самият компресор има ли тампон и дали е от него? По принцип съм се замислил да сменим и тампоните на двигателя та да стане по кротичка, колко са на брой и голяма играчка ли е (ще трябва ли сваляне на двигателя?). Колата е Орион 92-ра Ghia.

Благодаря на отзовалите се!

Потребителски аватар
Kostadin21
потребител
потребител
Мнения: 514
Регистриран: 28 яну 2009, 21:32
Модел на автомобила: Fiesta 1.25 16V Zetec-SE 75HP Ghia 1996
Местоположение: Петрич,Благоевград
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от Kostadin21 » 27 апр 2009, 00:12

Колега,това са стари коли,какво очакваш?Нищо им няма на тампоните,а и да им има и да ги смениш пак ще ти прави така. :D: Няма да я палиш с включен климатик.Палиш,караш малко и като си вземе въздух тогава пускаш.Иначе като запалиш директно със закачен компресора на климатика я убиваш тотално :D _friends_
Всеки който няма пари за кола,кара форд!

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 27 апр 2009, 08:29

Да знам че е стара кола, но не е нисък клас кола за времето си, така че смяна на тампони (ако е от това) би трябвало да помогне. Не я паля с климатика разбира се ..

Потребителски аватар
venom4o
потребител
потребител
Мнения: 2793
Регистриран: 07 авг 2006, 18:26
Модел на автомобила: Subaru Legacy GTB 2.0 turbo ,Volvo 960 3.0
Местоположение: София- Банкя
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от venom4o » 27 апр 2009, 10:20

немисля ,че е от тях.. щеше да ти тресе и без климатик..По скоро мотора му идва множко натоварването..

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 27 апр 2009, 21:22

Мотора е 1,8 130 коня .. като си карам нормално примерно по Цариградско с 80 и пуснат климатик няма никакви проблеми. Единствено се тресе при спряно положение и то на някакви иинтервали .. 10 сек нищо му няма за 3-4 разтриса. В момента на тресенето точно поглеждам обороторомера да не би оборотите да се менят обаче тц - не помръдват. Затова и реших че може да са тампони. Междудругото ми направи впечатление че при пускане на климатика оборотите на помръдват, въпреки че звука на двигателя моментално се променя. На моята кола (не е Ford), моментално скачат оборотите с 200-300, хем е с по мощен двигател, обаче пък е с климатроник а не климатик.
Та дадох и допълнителна информация, очаквам всякакви предположения .. Принципно съм си мислел да отида в МП ама първо кой знае колко пари ще искат за преглед, второ някак несериозно звучи да вкарам 17 годишен дрънголник и да кажа "абе бате тука нещо тресе". Ама пък иначе ме гложди :(:

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от paci » 27 апр 2009, 21:38

Според мен климатика е допълнително присаждан и няма наблюдение за него.
Без него нямаш ядове с празния ход?

Казваш, че не забелязваш пад на оборотите като го пуснеш?
Май падат и компа не му пука за да ги оправи или клапана за празен ход се ебава.

Ако климатика си е сложен в завода виж трябва да има датчик някъде на тръбите който е за компа да гледа кога е пуснат.

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 27 апр 2009, 22:55

От завода си е излязла колицата с този климатик. Оборотите не трябва ли да скочат като се пусне още един консуматор и то компресор а не да падат? Според оборотомера не помръдват, но звука на двигателя се променя моментално при пускане т.е. предполагам това имаш предвид под "падат" .. да звучи като да се мъчи повече на по ниски обороти. Без климатика нямам проблеми на празен ход .. има ли някой "клубен" майстор който да разбира и да погледне - 100 пъти предпочитам отколкото да го карам в МП дето я разберат кво му има я не.

Потребителски аватар
viksata
потребител
потребител
Мнения: 336
Регистриран: 27 апр 2007, 13:46
Модел на автомобила: Форд Скорпио
Местоположение: Перник
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от viksata » 29 апр 2009, 00:00

Колега
наистина като пуснеш климатока от копчето се подава сигнал към компа на колата и тои си вдига оборотите ако не го прави търси там проблема
отварям скобка че наблюденията ми са само от Скорпиото защото друга бензинова кола нямам на дизела не сам усетил проблеми
пробваи да изклучиш компресора да му извадиш буксата да не зацепва с ремъка и включи климата ако си вдигне оборотите значи всичко е ок просто трябва да си вдигнеш малко оборотите да компенсира натоварването
апропо ти да не си на ГАЗ !!?
ако си няма да стане работата :)
Поздрави
Изображение
2.9 v6

"Мощността определя с каква скорост можеш да се блъснеш в една стена, а въртящият момент определя колко ще се премести стената"

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 29 апр 2009, 00:07

Ами да колата се кара на газ .. не съм се и замислял да пробвам на бензин как ще се държи с включен климатик, но това какво общо трябва да има с оборотите .. или се вдигат/падат или не?

Потребителски аватар
viksata
потребител
потребител
Мнения: 336
Регистриран: 27 апр 2007, 13:46
Модел на автомобила: Форд Скорпио
Местоположение: Перник
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от viksata » 29 апр 2009, 00:14

пробваи на бенз и колата ще заспи :)
дюзите ти впръскват повече гориво и така ти се дигат оборотите
компа си работи ама ти като си му спрял бенза как?
за да работи на газ вдизни малко оборотите от изпарителя ама на вкл климатик
Изображение
2.9 v6

"Мощността определя с каква скорост можеш да се блъснеш в една стена, а въртящият момент определя колко ще се премести стената"

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 29 апр 2009, 21:16

Абе като че ли си прав. Днеска си регулирах малко газовата да подава повечко и като че ли вече тресенето е сравнително по-малко. Явно съм карал на прекалено обеднена смес до сега и затова така е тресяло като се пусне консуматор на ниски обороти.

Потребителски аватар
Kostadin21
потребител
потребител
Мнения: 514
Регистриран: 28 яну 2009, 21:32
Модел на автомобила: Fiesta 1.25 16V Zetec-SE 75HP Ghia 1996
Местоположение: Петрич,Благоевград
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от Kostadin21 » 30 апр 2009, 20:52

silveria написа:Абе като че ли си прав. Днеска си регулирах малко газовата да подава повечко и като че ли вече тресенето е сравнително по-малко. Явно съм карал на прекалено обеднена смес до сега и затова така е тресяло като се пусне консуматор на ниски обороти.
здравей,здравей.
17годишна кочина
газ(намалена яко)
Тресе???смени си тампоните :D: :D: :D: :D:
Всеки който няма пари за кола,кара форд!

Потребителски аватар
chefo_ukr
потребител
потребител
Мнения: 718
Регистриран: 15 юни 2008, 09:30
Модел на автомобила: ФОРД МОНДЕО 2.0ТДДИ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от chefo_ukr » 02 май 2009, 11:19

Също и от ремъка може да тресе,ако е по хлабъв преплъзва при зацепването на муфтата
Изображение

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от tankovbg » 03 май 2009, 18:36

Такааа, днес пуснах за проба и моя климатик и затресе.
Миналото лято нямаше такива проблеми.
Май ще я водя на спец по клима, хем да се види има ли нужда от пълнене.
Някой да каже къде да отида във Варна.

Потребителски аватар
chefo_ukr
потребител
потребител
Мнения: 718
Регистриран: 15 юни 2008, 09:30
Модел на автомобила: ФОРД МОНДЕО 2.0ТДДИ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от chefo_ukr » 03 май 2009, 21:05

tankovbg написа:Такааа, днес пуснах за проба и моя климатик и затресе.
Миналото лято нямаше такива проблеми.
Май ще я водя на спец по клима, хем да се види има ли нужда от пълнене.
Някой да каже къде да отида във Варна.
Аз ходих на околовръсното и доволен останах 100лв ми излезе зареждането с фрион.
Изображение

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от tankovbg » 05 май 2009, 15:41

Направих втори тест на климатика, работи, охлажда, но периодично се включва и изключва (чува се чаткането на муфата), при това оборотите на двигателя започват да играят от 800 до 500 и обратно в зависимост от включването/изключването. Според мен е за пълнене с фреон, мисля че датчика за ниско налягането периодично го изключва.
Та само в сервиза ще се произнесат.

silveria
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 28 дек 2008, 22:13
Модел на автомобила: Ford Orion Ghia 1,8 132hp
Местоположение: Габрово/София
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от silveria » 07 май 2009, 23:39

Kostadin21 написа:
silveria написа:Абе като че ли си прав. Днеска си регулирах малко газовата да подава повечко и като че ли вече тресенето е сравнително по-малко. Явно съм карал на прекалено обеднена смес до сега и затова така е тресяло като се пусне консуматор на ниски обороти.
здравей,здравей.
17годишна кочина
газ(намалена яко)
Тресе???смени си тампоните :D: :D: :D: :D:
Така де и аз това питах в първия си пост .. кои тампони, колко са и достъпни ли са да се пробвам сам да ги сменя или най-малкото да ги видя дали наистина са заминали.

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от tankovbg » 16 май 2009, 13:40

Благодарение информацията от chefo_ukr ходих в сервиза на околовръстното във Варна, много съм доволен, хората професионално направиха проверка за херметичност, профилактика, закачиха го на апарат Бош и го заредиха с необходимото количество фреон и масло, изпробваха го с термометри в купето. След това по тяхно указание ходих да ми измият със силна струя на автомивка радиатора, от който излязоха хиляди мушички и мръсотия. Сега работи перфектно, двигателя се успокои, не тресе, това ми струваше 80 лв.

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от DTM » 16 май 2009, 19:19

Къде е това на околовръстното? Та то е повече от 10-км дълго....
Танков, не ти ли го дозареждаха само? 80лв. е долу горе за напълно празна система :roll: .
Аз си мисля, че доста са те обелили.
Питам, понеже трябва да отида някъде да ми проверят колко е налягането и дали трябва да се допълва системата.

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Тресене при пускане на климатика

Мнение от tankovbg » 16 май 2009, 19:46

Колега DTM, аз първо отидох в двора на Елпром до технополис (като се влезе през портала, веднага в дясно) но там беше със записване чак за следващия петък, ето защо отидох на околовръстното, значи като караш от вятърната мелница посока болниците, гледаш веднага вляво има едни постройки с високи гаражи, там е. На мен ми правиха основна профилактика защото шефа каза че от както е произведена колата не е пипан климатика, мисля че изпразниха системата първо на този апарат Бош, после го закачиха на една стоманена бутилка (като кислородните) и пуснаха налягане ама какво има вътре не знам и гледа едни манометри , освен това свети с някакво ултравиолетово фенерче по тръбите, каза че са го проверили за нехерметичност, след това отново го закачи за този Бош и се стартира една процедура около 25-30 минути. Шефа каза че е заредена с масло и фреон в необходимата пропорция което се дозира прецизно от машината. Възможно е да съм имал но малко. Имай предвид че за 100 гр фреон взимат 10 лв. така ми казаха тези от Елпром. Така че мисля 80 лв си е нормално за всичко това, аз даже мислех за 100лв да ме колят. Пък и нищо сами не можем да направим с такъв проблем нали, или плащаш или няма клима.
И още нещо да допълня, човека каза че да работи климатика с по малко фреон не е добре за компресора, защото ведно с фреона намалява и маслото а това значи износване на компресора.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 106 госта