Масло за двигателя

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 26 яну 2015, 16:25

bobiraio написа:На коя марка си се спрял ? От четенето стигнах до извода, че ще налея или 5в30 или 5 в40 на Форд. Но има и други марки със същите спецификации по изискванията на ФОрд.
Маслото, което наливам в колите си от 2009 г. насам е Yacco VX600 5W40. Цената му е съвсем прилична, в сравнение с другите, сменям го на 15 000 км, без да се съобразявам с времето на пробега.
Yacco VX 1000 LL 5W4 е със спецификация:
ACEA A3/B4
API SN/CF
BMW Longlife-01
MB-Approval 229.5
Porsche A40
Renault RN0710/ RN0700
VW 502.00 / 505.00
Това масло е още по-хубаво, но си мисля, че е прекалено хубаво за моите коли и затова не го ползвам. Но е супер. А и както казах, най-важното е, че няма ментета на тази марка.

Форито
потребител
потребител
Мнения: 59
Регистриран: 02 ное 2013, 19:45
Модел на автомобила: Ford Mondeo
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Форито » 29 яну 2015, 23:44

ivan_s написа:В немския форум на Форд са на съвсем различно мнение. Темата за маслото са обсъждали в продължение на 4 години и са стигнали до следното:
Цитат:
"Für die Benzinmotoren im Ford ist das geeignetste Öl ein 5W40 nach ACEA-A3/B4 mit Freigabe nach MB229.3 oder MB229.5"
Превод:
За бензиновите двигатели на Форд най-подходящото масло е 5W40 според ACEA-A3/B4 с одобрение от Мерцедес MB229.3 или MB229.5

Аз лично смятам да се откажа от фордовската формула и да потърся по-качествено масло.

Та нали маслото е тъпкано от прибавки,добавки,присадки-както и да ги наречете. Техния брои определя качеството на маслото.

Потребителски аватар
JoroM
потребител
потребител
Мнения: 330
Регистриран: 17 дек 2005, 21:43
Модел на автомобила: 99* Focus 1.6 Turbo, Audi A3 1.8T+
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от JoroM » 28 фев 2015, 14:05

От няколко години слагам масло Карфур 5W40 синтетично(производство е на елф/тотал) на всичките коли в семейството: моите Audi A3 1.8 Turbo 250+ коня. Фокуса ми, който също е с турбо, фокуса на брат ми - обикновен 1.6, и колата на баща ми - фокус 2 1.6 tdci - 109hp...три коли с турбина, от които моите доста често се пържат яко по гонки. Мога да кажа че маслото е перфектно за мен. Минавам по около 7 к на година на кола. Бащата върти по-малко и не мога да го накарам да сменя маслото на година - никакви проблеми с дизела засега. Има доста добри миещи свойства, потъмнява както си е редно.
На аудито имам уред за налягането на маслото и веднъж сравнявах налягането на старото масло преди смяната точно, на няколко хил. км, и новото - и двете Карфур 5W40, и нямаше разлика - това в жегите лятото при еднакъв режим на работа на двигателя - обороти, външна температура.
Започнах да го ползвам много предпазливо това масло... първо на моя фокус, още преди да го турбинирам, заради големия разход на масло от спечените маслени сегменти. После го турбинирах, но не смених маслото понеже беше на малко км, а и трябваше да се сработят новите сегменти и така. После пак налях от същото. После налях и на аудито. С течение на времето се убедих че маслото наистина е качествено, и така до сегашното положение - всичките коли в семейството да са на него. :wink:

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от bateto_toshko » 01 мар 2015, 23:10

Още едно положително мнение за карфурското масло. Сипвах го на фиестата защото тя гореше много масло и ми беше все тая , нямаше как да стане по -зле. За мое учудване това масло го харчеше най-малко от всички други.Вярвайте ми доста марки пробвах , скъпи и евтини фордчето беше като подвижна тестова лаборатория :lol: . Сега имам едно изкушение за пежото ми , което го дават по книжка с 10 w40 . намерих някакво гръцко масло пълна синтетика 10 w 40 , между двете с карфурското ми е дилемата
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Emelianenko
потребител
потребител
Мнения: 1
Регистриран: 16 мар 2015, 23:44
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 1.4 75 hp
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Emelianenko » 07 апр 2015, 00:33

Здр. на Всички ! Преди 1 седмица си закупих Форда и сега му смених маслото , налях му Мобил 5-40 3000 и заработи по шумно ! А работеше доста тихо като го взех не се чуваше ! И като ускорявам започна да се чува едно виене откъм предницата главно на 3 и 4 предавка и между 1800 и 2200 оборота после изчезва ! Не мога да определя от скорости ли от някои лагер ли или от мотора ! Възможно ли е лагер да вие по този определен начин при ускорение. Като е по инерция пак се чува но едва долувимо !Ходих в сервиз казаха че няма нищо но мен ме дразни.

Потребителски аватар
peterpetroff
потребител
потребител
Мнения: 191
Регистриран: 01 мар 2007, 21:41
Модел на автомобила: Ford Focus Trend, Zetec 1.6i 16V SW 1999
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от peterpetroff » 15 апр 2015, 23:05

Здравей Колега! Да ти е честит Фокуса- безпроблемен и послушен!
Най-напред да те попитам: откъде купи Форда? Имам предвид, че ако е от някоя автокъща е много вероятно да са му наляли някаква добавка в маслото колкото за продажбата и при смяна на маслото добавката да си е отишла със старото масло- правят ги тези номерца автоджамбазите често. Дано да не е от това...
Маслото, което си сипал е адекватно на препоръчитлното от производителя, препоръчва се 5W30. 5W40 е горе-долу същия клас.
Сигурен ли си, че шума е от двигателя? Сменил ли си пистов, ангренажен ремък и прилежащите им ролки? Често шумове и скърцания идват точно от износени обтяжните и паразитни ролки на ремъците. След като на празен ход или 'по инерция' пак чуваш шумове, значи елиминираме проблем със скоростната кутия и маслото и.

Форман
потребител
потребител
Мнения: 31
Регистриран: 17 ное 2014, 15:49
Модел на автомобила: Форд С МАКС
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Форман » 22 апр 2015, 15:34

ivan_s написа:
al_lukanov написа:Предполагам в немските форуми дипломирани химици дискутират своиствата на маслата :)
Да, представи си :) Модераторът на подфорума за Форд Фокус е дипломиран химик. Работи в изпитателна лаборатория на фабрика за смазочни материали в Германия. В продължение на 4 години (по време на дискусията) е правел химически анализи на няколко вида отработени масла (след средно изминати 10 000 км). Най-зле е била фордовската Формула, а също и маслата на други производители, които отговарят на спецификацията на Форд WSS-M2C913-A/В/С - SAE 5W30 A1/B1. Тези масла са със силно понижен HTHS-вискозитет, а спецификацията на ACEA A1/B1 е с най-ниските изисквания. Та въпросният химик е голям фен на Фокус 1 и след като минала гаранцията на колата, от 2005 г. насам, налива само масло по ACEA A3/B4 SAE 5W40. Препоръката му е да се кара с такова масло на някой от известните производители, а още по-добре ако маслото е одобрено от Мерцедес (MB Approval 229.3/229.5). Ако някой все пак иска да остане с масло 5W30, то поне да потърси такова, което отговаря на ACEA A3/B4. Дискусията във форума е много дълга и не е възможно да се преразкаже накратко. Всеки сам си преценява какво масло да използва, колата си е негова. Както вече казах, аз лично се отказвам от фордовската формула.
Колегата dimkar съвсем точно е написал спецификациите и одобренията (с няколко добавки от мен):
ACEA A3/B4
API SL/CF (още по-добре SM или SN)
BMW Longlife-98 (или LL-01)
GM-LL-B025
MB 229.3 (още по-добре MB 229.5)
Porsche A40
VW 502.00/505.00
Има достатъчно масла на пазара, отговарящи на тези изисквания (само да не са ментета).
Тогава да разясни подробно - МОЛЯ химико-технически това :

http://duralube.in/%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D ... %B8%D0%B5/

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 22 апр 2015, 16:40

Това е по скоро алхимия. :lol:

Потребителски аватар
eodor
потребител
потребител
Мнения: 105
Регистриран: 31 дек 2007, 09:38
Модел на автомобила: Mк3 2.2 -228hp
493Nm
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от eodor » 22 апр 2015, 16:56

Три пъти го прочетох, докато вникна какво искат да ми кажат, тъпотия.. :lol: Тези които са измислили ускрителя на частици ряпа да ядат .

Понеже Форман /и не само той/ :roll: пак подпитва за тези добавки, при моя преглед броя на посещенията на този сайт беше на 52125, ще видим утре на колко хора ще е привлякъл вниманието.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10832
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от ЯЛТА » 22 апр 2015, 17:08

dimkar написа:Това е по скоро алхимия. :lol:
Оригиналът е откритие на Руски учени,- военни технологии, на основата на молибден е !
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

bobiraio
потребител
потребител
Мнения: 73
Регистриран: 22 фев 2011, 07:22
Модел на автомобила: Ford Mondeo Mk2 2000г, 1.8i 16V 115 k.с. хечбек , ГИ
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от bobiraio » 25 апр 2015, 14:12

Предстои ми смяна на маслото ,обаче четох и много се обърках за вискозитета. Нова кола едно масло ,на над 180 000 друго масло... много разнородни мнения за съжаление.В момента колата е с масло от предишни собственик на колата (само да поясня ,че когато я е обслужвал последно и той не знаеше какъв вискозитет е сипано от майстора), но не го пипа. И сега дилемата е 5в40 , 5в30 или 10в40 , марката мисля на Форд или евентуално на Кастрол ,макар, че в началото на темата пише,че нямат заместител за ФОрд... Ако това има значение- клапаните са с пулове, не са с хидравлични повдигачи. И друг въпрос дали масло Форд Формула купено от МП е гарант за оригинал,понеже ми изпада такова масло ,но от приятел с авточасти ,на който му го доставят при поръчка ,предполага се не от МП.
Mondeo 2000г. ; 1.8 ;115 к.с. Затек ,хечбек,ГИ.
И поне когато пускате тема или се включвате с даден проблем поне напишете резултата ... иначе се губи смисъла от форума.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 25 апр 2015, 20:37

Ако държиш на екологията - 5W30. Ако държиш на двигателя - 5W40.

Потребителски аватар
lubomirov89
потребител
потребител
Мнения: 774
Регистриран: 01 сеп 2010, 13:49
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 16v FYDA
Местоположение: Левски
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от lubomirov89 » 25 апр 2015, 20:39

Аз на моя орион 1.6 цвх му сложих I.G.A.T. 15w40 и за се га съм доволен, тъй като имам клапан дето чука, но с това масло чука по малко. Надявам се да остана доволен.

Аз на моя орион 1.6 цвх му сложих I.G.A.T. 15w40 и за се га съм доволен, тъй като имам клапан дето чука, но с това масло чука по малко. Надявам се да остана доволен.
essex написа: Имам няколко хидравлични повдигача за ЦВХ и не са ми нужни :D: Даже колега от форума ми даде няколк, и от един познат взех още няколко еи така да си имам за всеки случай _friends_
lubomirov89 написа:Благодаря, ама не искам да бутам мотора. Виж ако имаш някоя скоростна кутия може, че моята чука, лопа, трака, вие... Абе ужас :D
Последна промяна от paci на 27 апр 2015, 00:46, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
botev73
потребител
потребител
Мнения: 76
Регистриран: 19 апр 2014, 08:51
Модел на автомобила: Ford Fokus 1,6 100 PS
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от botev73 » 26 май 2015, 18:00

Колеги,някой купувал ли си е масло за двигателя от МАСЛАТА.БГ?Търся си масло и видях при тях CASTROL MAGNATEC 5W30 A1 за Форд 5л,цена 65лв.Потърсих в Добрич,където живеч,предложиха ми пак CASTROL,пак за Форд на цена за 5л 100 лв,доста голяма разлика в цените.За това питам дали някой е пазарил от този сайт.Говорих и с М.Фое Варна-наливното CASTROL при тях е 20 лв/л(с такова съм във момента)

Потребителски аватар
lld
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 21 окт 2013, 20:32
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 16v 100 hp 99г. Ghia
с газов инжекцион Tartarini
Местоположение: Враца
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от lld » 26 май 2015, 18:18

botev73 написа:Колеги,някой купувал ли си е масло за двигателя от МАСЛАТА.БГ?Търся си масло и видях при тях CASTROL MAGNATEC 5W30 A1 за Форд 5л,цена 65лв.Потърсих в Добрич,където живеч,предложиха ми пак CASTROL,пак за Форд на цена за 5л 100 лв,доста голяма разлика в цените.За това питам дали някой е пазарил от този сайт.Говорих и с М.Фое Варна-наливното CASTROL при тях е 20 лв/л(с такова съм във момента)
Последните три пъти съм купувал от маслата.бг, никакви проблеми не съм имал. След 2000 км. следва пак да пазарувам от тях. Лично мнение - надеждни са.
www.mebelist.com - Мебелният форум на България

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от Eastbourne » 26 май 2015, 19:55

Май пускаха и някакви промоции в сайта по едно време

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от peigera » 27 май 2015, 07:56

Аз съм страшно доволен от маслото 5W40 на марката Бардал. Купих си и една тяхна добавка за допълнително смазване и тя е към 50-60лв. но определено минавам вече на тази комбинация. Промоционални масла не купувам лично аз, защото нямам излишно промоционално желязо за триене в мотора.

Потребителски аватар
NORTHSIDE
потребител
потребител
Мнения: 3
Регистриран: 12 яну 2015, 14:34
Модел на автомобила: Focus 1.8TDCI
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от NORTHSIDE » 27 май 2015, 15:37

Здравейте фордаджии! Имам фокус 1.8tdci 115к.с. на 100к километра. Въпроса е каква марка и какъв вискозитет да бъде бъдещото масло? Или ако може да ми предоставите сайт в който има всички спецификации на автомобила.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от dimkar » 27 май 2015, 18:20

peigera написа:Аз съм страшно доволен от маслото 5W40 на марката Бардал. Купих си и една тяхна добавка за допълнително смазване и тя е към 50-60лв. но определено минавам вече на тази комбинация. Промоционални масла не купувам лично аз, защото нямам излишно промоционално желязо за триене в мотора.
Интересно, ако е толкова хубаво това масло защо трябва да му слагаш и допълнителна добавка, струващо кажи-речи колкото самото масло?

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Масло за двигателя

Мнение от peigera » 27 май 2015, 23:32

Не трябва разбира се, правя го защото така съм си решил аз. Производителя не го изисква, дори пише, че си я има в самото масло.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 61 госта