Премахване катализатор на Мондео МК3

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
светослав стоянов
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 28 окт 2012, 17:23
Модел на автомобила: Фор Фокус 1.6 tdci - 90 к.с 2006 ,Форд Мондео 2000 TDDI - 2002 година.
Местоположение: Горна Оряховица
Status: Извън линия

Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от светослав стоянов » 26 яну 2014, 10:58

Здравейте колеги ,интересува ме следното : Форд Мондео 2000 кубика ,дизел,115 коня -2002 година. Премахва ли се катализатора само физически или ще трябва да се закача и софтуерно,има ли сонда там? Някой правил ли го е това упражнение? Само питата вътре ли махате или целия катализатор ,проблеми след това като шум или нещо подобно имате ли?

matorsko6
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 22 сеп 2010, 15:21
Модел на автомобила: Ford Mondeo
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от matorsko6 » 26 яну 2014, 16:24

маха се без проблем.няма никакви последствия.отиваш в сервиз или при познат и му казваш да ти свали катализатора.сваля се за около 15 мин. като се маха ламарината отгоре на турбото за да може да се бръкне отгоре,също трябва и отдолу доколкото си спомням. след като го свалите трябва да махнете ватата, която е обвита с тънка ламарина от двете страни на катализатора и след това го срязвате и му вадите вътрешностите, след което го затваряте и го заварявате там, където е разрязан. слагаш и караш.гарантирано аз съм така от 3 г.

dreadx
потребител
потребител
Мнения: 601
Регистриран: 06 апр 2011, 20:26
Модел на автомобила: FIESTA 89г/1.1/OHV
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от dreadx » 26 яну 2014, 19:38

Ако след катализатора имаш втора ламбда-сонда, трябва да я излъжеш да показва различно от първата (все едно, че има катализатор). Това беше обсъждано във форума, прави се с един резистор и един кондензатор.

Тези дни прочетох и няколко мнения в нет-а как разни хора си почиствали катализаторите с лимонтузу (става и с оксалова киселина). Ако катализаторът не е разрушен, а само задръстен имало доста добър ефект. Най-хубаво се получавало като се свали и се остави да ври на тих огън в тенджера с разтвор на лимонтузу за няколко часа. Един пък пишеше, че го промивал на място - само махал двете ламбда-сонди - преди и след катализатора. Запушвал тръбата, като надувал някакъв плондир - за да не изтича киселината нататък по генерацията. Така правел всяка година, преди да се яви на тест за вредни емисии.

Ако не ти е разрушен катализатора, може да помислиш за някой от тези варианти.

Има и нАучни трудове по въпроса, например това: http://www.diva-portal.org/smash/get/di ... TEXT01.pdf
И оригиналната тема: http://www.clubtouareg.com/forums/f43/t ... 186-2.html

matorsko6
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 22 сеп 2010, 15:21
Модел на автомобила: Ford Mondeo
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от matorsko6 » 27 яну 2014, 07:24

това мондео 2000 .тдди 115к 2002г. няма втора сонда и нищо не трябва допълнително да се прави. дори не се отразява на шума.казвам го от опит пък който както иска да го направи.

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от DTM » 28 яну 2014, 05:50

Дори, не трябва да се сваля и катализаторното "гърне" от автомобила. Всичко се прави на място, откача се тръбата под катализатора и се действа.

sttodorov
потребител
потребител
Мнения: 17
Регистриран: 07 яну 2011, 20:14
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi , 130к.с., 2002г.
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от sttodorov » 28 яну 2014, 11:36

Аз също премахнах моя катализатор на мондеото от подписа ми, но съжалявам за това. Ако нямаш належаща нужда и не си сигурен че е задръстен катализатора, моя съвет е да не го сваляш. Ако имаш проблем с мощността на колата или с вървежа ѝ, първо потърси причината някъде другаде и едва след това като краен вариант го сваляй. Защото при мене проблема с мощността, вървежа и особено черния пушек от колата се реши най-вече с затапване на ЕGR-а и ремонта на помпата и дюзите. Иначе като избуших катализатора при мойта кола на 9 години беше тогава карана в Италия, катализатора беше направо чист със съвсем малко сажди. При мене след това има съсвем леко фучене откъм тази част на генерацията, когато работи на свободна или първа и втора при ускорение. Преди да сваля катализатора, не можеше да се разбере с какво гориво се караше тази кола изобщо намаше никакъв мирис на изгорели газове, а сега дори като загрее и не пуши въобще не може да се стои отзад зад колата направо отравям квартала с изгорелите газове......
Поне единствената ми далавера от това беше че пълнежа на катализатора се изкупува и изкарах от моя 140 лв., ако не знаеш има фирми които се занимават с това. Успех!

Потребителски аватар
casper4432
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 27 сеп 2015, 18:53
Модел на автомобила: Mondeo ghia x 3.0
Местоположение: горна оряховица
Status: Извън линия

Re: Премахване катализатор на Мондео МК3

Мнение от casper4432 » 20 фев 2017, 17:04

Здравейте.Някой премахвал ли е всички катализатори.Аз съм с мк3 3.0 204 коня бензин 2005г.Махнах задния катализатор определено беше затлачен,на изпускателните колектори имам още два,ако ги махна и тях дали ще се отрази нещо на работата на двг.или да не си правя експерименти?

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 76 госта