Тресене на двигател и играене на оборотите

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
Liubeto vd
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 24 май 2019, 11:25
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Liubeto vd » 30 юли 2019, 18:04

И при мен презарежда сега го измерихме 15.17 ще се заема с кабелите да ги провериаваам

perun
потребител
потребител
Мнения: 134
Регистриран: 19 юни 2019, 21:41
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от perun » 30 юли 2019, 19:39

dstlp написа:
29 юли 2019, 20:06
При теб алтернатора презарежда ли ти? Надявам се да споделиш и ти, ако намериш решение. Аз вече позагубвам надежда. Доста време загубих и не ми струваше малко.
1.4 и 1.6 двигателите имат т.нар. детонационен датчик, който е част от запалителната система.На Фокус до 2001г. съм го виждал, предполагам имат и тези до 2004г.Поради ред причини е възможно да не работи или да дава ненужни или неточни корекции към момента на запалване.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от OgiDogi » 30 юли 2019, 22:41

Всички модерни двигатели имат детонационен сензор, с помощта на който се определя не само момента на запалване според качеството на горивото, но и нужното количество гориво по цилиндри, ако нещо се е случило на някой инжектор. Този сензор представлява един пиезокристален микрофон, стегнат към блока с определено усилие и няма как да дава неправилни данни - или работи коректно или изобщо не работи, ако примерно някой го е свалял от блока и го е стегнал повече, при което се е напукал кристалът. Ако не е повреден, а само разбутан и недозатегнат/пренатегнат, изправен двигател ще работи устойчиво, но с променени инжекторни времена и ъгъл на предварение.
Неравномерната работа може да се дължи на всичко останало, но не и на детонационен датчик. Обикновено, при празен ход най-голямо значение има дозирането на въздуха и пропуските по всмукателната система, затова при оплакване за неравномерен празен ход се започва от там, като проверките могат да включат и измерване на компресия при съмнения за недобре уплътняващи всмукателни клапани. Корозирали връзки по захранващите проводници също могат да предизвикат моментни падове на напрежение, при които запалителната бобина да не успява да направи нужното напрежение за запалване на горивната смес в цилиндрите.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 31 юли 2019, 20:14

Можете ли да ме насочите къде могат да ми измерят компресията?

Както писах и преди, водих я на човек и замерва и не можа да намери някъде да дава на маса. За корозирали връзки нямам спомен да е казвал, че има, освен тези към акумулатора. Тях ги смени. Освен пак да я закарам да ги прегледа.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от HACKO » 31 юли 2019, 23:24

dstlp написа:
31 юли 2019, 20:14
Можете ли да ме насочите къде могат да ми измерят компресията?

......
Ето тука , даже ако поискаш може и да оправи тресенето.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ozzie » 01 авг 2019, 00:44

Вече в ходил при него...
viewtopic.php?p=574787#p574787
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Liubeto vd
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 24 май 2019, 11:25
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Liubeto vd » 12 авг 2019, 19:13

За тресенето аз имах сащиа проблем смених тампон на скоросната кутиа. Инещата се оправиха

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 12 авг 2019, 20:49

При мен са сменени и трите тампона на двигателя. Специално този към скоростната кутия, при мен не само тресеше, но и озвучавах кръстовищата, ако се наложеше да чакам на червено. Като трактор бях 😁 Но оборотите не играеха заради тях.

Когато тампоните бяха за смяна тресеше постоянно. При мен е от време на време и е заради оборотите на двигателя, като почнат да варират от 750 - 1000. След смяната на алтернатора, вече едвам помръдва стрелката, но усещам лекото претрисане на седалката ми и чувам двигателя, че не работи както по принцип.

Благодаря, че сподели.

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ради-1 » 29 ное 2019, 16:39

dstlp написа:
12 авг 2019, 20:49
При мен са сменени и трите тампона на двигателя. Специално този към скоростната кутия, при мен не само тресеше, но и озвучавах кръстовищата, ако се наложеше да чакам на червено. Като трактор бях 😁 Но оборотите не играеха заради тях.

Когато тампоните бяха за смяна тресеше постоянно. При мен е от време на време и е заради оборотите на двигателя, като почнат да варират от 750 - 1000. След смяната на алтернатора, вече едвам помръдва стрелката, но усещам лекото претрисане на седалката ми и чувам двигателя, че не работи както по принцип.

Благодаря, че сподели.
Реши ли се проблема :roll:

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 29 дек 2019, 14:05

За съжаление не 😁 Като пусна парното, аварийки или климатика, от време на време пак си мени оборотите. През другото време рядко го прави. Не намерих майстор, на който да му се занимава или да ми каже нещо по-различно от направеното до момента. А и скоро ремонтираха ми кормилната рейка и си изчерпа бюджета за ремонти за годината. 😁

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ради-1 » 25 яну 2020, 19:14

Здравейте, бих искал да използвам темата, ако автора няма против, защото проблемът ми е същия.
Прикачвам клип да добиете представа.

https://www.youtube.com/watch?v=jUVn9mpFokI

Температурата в този момент беше 105 градуса и едната перка се беше включила. Спрях парното, но тресенето продължи. От клипа се вижда, че единия маркуч от казанчето с антифриз и рейката на газта "играят" най-много. На място като спирам също имам леко играене на оборотите.
Проблемите, които съм имал наскоро са vss за смяна и два пъти тази зима стрелката на температурата отиде до края на стръмен баир. При намаляване на скоростта се връщаше в средата. При последното посещение в сервиз ми казаха, че алтернатора, акумулатора и дросела са наред.
Закачих един елм за диагностика и ми показа грешка P0171, която липсва в тест менюто на колата. Според резултатите от Интернет грешката е свързана с бедна горивна смес на първи цилиндър, дупка в генерацията, проблем с маф сензора или pcv клапана. Да кажа, че меката връзка ми е скъсана от към двигателя.
IMG_20200125_151855.jpg
Ако е възможно тресенето в клипа да е от нея, ще я закарам да разкачат генерацията и да я сменят.

Възможно ли е проблемът да е от свещи, кабели, бобина или нещо друго, което да пропускам? И не трябва ли рейката на газта да е захваната с планки и от двете страни за да не тресе така?

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от OgiDogi » 25 яну 2020, 20:09

Да, скъсана мека връзка, ако е много близо до кислородния датчик, ще създава условия за записване на Р0171 на празен ход. Причината е пулсиращият поток изгорели газове, който успява да засмуче чист въздух през скъсаното и да заблуди сензора. От там започват ненужни компенсации на горивото и съответно - неравномерната работа.
Обаче, това на снимката не е скъсана мека връзка, това е само стоманената оплетка, която пази меката връзка от нараняване. Самата мека връзка представлява гофрирана ламаринена тръба, даваща някаква еластичност в окачването на изпускателната система между купето и двигателя.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ради-1 » 25 яну 2020, 20:36

Благодаря за обяснението Оги. В сервиз са я гледали преди и казаха, че е за смяна, но не пожелаха да се занимават, после и аз нямах време в София да я оставя. Но не съм сигурен, че проблемът не е в нея, защото не се вижда отвътре как е. Ще опитам да я огледам на канал. Тази например е скъсана и отвътре:
aece88ae343f8b996ac3290e84e676de.jpg

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от OgiDogi » 25 яну 2020, 21:26

На твоята може да не се вижда отвътре, но отвън е прекалено суха и чиста, като да няма скъсване.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ради-1 » 25 яну 2020, 21:42

Разбирам, а имаш ли идея какво причинява нестабилната работа на двигателя? В този случай рейката на газта ми е фаворит заради закрепването само от едната страна.
Също ще си взема ключ и ще сваля свещите да ги погледна

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 50 госта