Тресене на двигател и играене на оборотите

Двигател. Съединител. Скоростна кутия. Главно предаване и диференциал. Мазилна уредба. Изпускателна система.
dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 23 фев 2019, 21:54

Здравейте,

За всеки случай и тук реших да питам за съвет. Имам Focus 2003г с двигател 1.6. Преди няколко месеца забелязах, че като спра на светофар и започват да играят оборотите и да се тресе колата. Двигателят все едно се "задъхва". Правеше го много рядко. Закарах я на майстор, направи и диагностика, не се записват никакви грешки. Смени и гарнитурата на двигателя, смени ми меката връзка, почисти дросела и смени и свещите. Свещите и кабелите бяха сменени преди година. Първият ден след това колата започна да тресе още повече, но нямаше проблем с играенето на оборотите. На вторият ден както си карах, включи ми се алармата и светнаха на таблото индикаторите за ръчната спирачка, ABS-а и тн. Пак се появи проблемът с тресенето на двигателя, но този път на всеки светофар.

Закарах я пак на майстор, прегледаха маркучите, но нищо не откриха. Смениха нещо като "стъпково моторче" и тампон двигател - скоростна кутия. Десният тампон на двигателя е сменян преди 2 години и изглежда наред. Няма промяна. Пак в движение ми светнаха няколко от датчиците на таблото, после видях че крушките на фаровете ми са изгорели.

Пак на майстор. Забелязаха, че алтернатора презарежда. Разкачиха алтернатора и го закачиха за диагностика, нямал проблем. Преди година алтернатора беше на ремонт, тогава пък не зареждаше. Смениха реле на регулатор . Пак прегледаха дросела и това нещо, като стъпково моторче. Оказа се, че колата държи и ниски обороти на празен ход, оправиха го. С ламбда сондите няма проблем.

Все още срещам същият проблем, но по-рядко, не на всеки светофар. Смениха ми и левият тампон на двигателя. Смениха ми акумулатора и клемите. С ел. инсталацията уж всичко е наред.

Да, но пак двигателя си тресе, оборотите играят и двигателя все едно получава астматичен пристъп. Сега чувам и нещо като тропане понякога, когато съм спряла на светофар. Не знам дали има някаква връзка, понеже нищо не разбирам, но когато пусна спирачката, спра аварийните светлини, парното и фаровете, колата става по-тиха и изчезва този проблем :)

В движение колата няма никакъв проблем. Ще съм благодарна на съвет още какво да пробвам. Извинявам се, ако нещо съм обяснила "по женски", просто не разбирам много на тема коли.
Последна промяна от dstlp на 23 фев 2019, 22:19, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ozzie » 23 фев 2019, 22:02

бензин или дизел?
Ако е бензин, има ли газова уредба?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 23 фев 2019, 22:09

Забравих да уточня, бензин. Няма газова уредба и до колкото знам, никога не е имала такава.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от ЯЛТА » 23 фев 2019, 22:23

Обади се на Фордманиака и се уточнете-ден, час, за да ти бъде оправен автомобила качествено.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dmastard » 23 фев 2019, 22:25

Най-вероятно взима въздух отнякъде - маркуч/свръзка.
Може дебитомера/мап сензора да е издъхнал.
Може и да е регулатора на налягането - да не поддържа постоянно налягане.
Може и бобината да е заминала.
Фактът, че се случва понякога прави проблемът труден за откриване.
Иска си човек дето разбира и му се занимава.

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 24 фев 2019, 01:04

Благодаря Ви за насоките :)

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от freeway » 24 фев 2019, 19:49

dstlp написа:
23 фев 2019, 21:54
Здравейте,

За всеки случай и тук реших да питам за съвет. Имам Focus 2003г с двигател 1.6. Преди няколко месеца забелязах,....
Поздравления!
Аз близо 2год. карах с такъв проблем, но не толкова силно изразен и се чудех как да го опиша във форума и накрая една дама да ми покаже как се прави.
При мен проблема се оказа горивен филтър и разхлабена маса, която ми беше убегнала.
Работата свършиха от сервиза на ул. "Брод" 19 , кв. "Суха река", до моста Чавдар.
Оставих колата и след един час ми се обадиха, че проблема е решен.

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 13 мар 2019, 14:47

Здравейте, отново,

Според майстора дебитомера и мап сензора са наред. Мисля, че това бяха и едни от първите неща, които провериха.

Въздушният и горивният филтър са сменени, по принцип ги сменям със смяната на маслото. Тази година вече са сменени.

Правеха диагностика на инсталацията и не откриха проблем, предполагам ако е имала разхлабена маса би трябвало да го е видял. Само предполагам.

За съжаление алтернатора продължава да презарежда. Държи 15V вместо 14V. Дори след като го ремонтираха. При замерване на акумулатора няколко минути, след като загасих колата, показва над 13V.

Майстора предполага , че проблемът с това поведение на колата е заради алтернатора. Или модула към алтернатора, но той самият си казва, че това не е по неговата част.

Майстора, който пък прави диагностика на Ел. инсталацията, сподели че вероятно е от алтернатора, не от модула. Според него няма смисъл да ремонтирам повече алтернатора. Бил е от тип "smart" алтернатори и колкото и да се ремонтира пак ще си прави проблеми. Накратко или нов или 2ра употреба оригинален. Подобен проблем е имал с неговият алтернатор, но на друга марка кола. След 3 ремонта продължавал да не работи добре, след като го е сменил с 2ра употреба, вече всичко е наред.

Извинявам се за дългото описание. Ще потърся 2ра употреба алтернатор и ще видим.

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от pepy1 » 13 мар 2019, 15:37

Не съм квалифициран/дипломиран/ ел.техник, но няма как да се рециклира/обнови, ремонтира/ алтернатора, пак да има същия проблем, и да се твърди че проблема е от него. Има 2 варианта: Или проблема не е от него, или не е ремонтиран въобще/само е отворен и е погледнато отгоре, отгоре/ Аз този извод си направих!
времето е като парите-никога не стига

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Ради-1 » 13 мар 2019, 19:00

Проблемът с алтернатора може да е свързан с някой от кабелите или нещо допълнително монтирано по колата(усилвател, радио, аларма) и някой да си е оставил ръцете. Масата може да привидно стегната, но да е корозирала или гайката, която държи болта да е паднала (личен опит). Колегите са ти изброили повечето възможни проблема, но ако караш на климатик на позиция обдухване на предното стъкло, със сигурност ще ти претриса по светофарите

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk



dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 13 мар 2019, 19:39

Колата тресе и без да е включено и парното/климатика.

Не съм носила лично аз алтернатора. Последният му ремонт беше поверен на доверен майстор от форума. Така, че вероятно е бил ремонтиран.

Проверката на Ел. инсталацията я прави майстор, който предимно се занимава с японски коли, но разполага със схемите на различни модели коли, включително и Ford. Не мога да кажа дали не е изпуснал нещо. Според него, това че на стенда алтернатора е показвал нормални показания, не е било достатъчно, за да се заключи, че работи нормално.

Ще се радвам да препоръчате майстор, който да провери отново ел. инсталацията и за нещата, които описвате.

Иначе имам допълнителна аларма, която е монтирана преди 3 години. А проблемът е от около 6 месеца.

Отново Ви благодаря за помощта.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dmastard » 13 мар 2019, 23:35

Този мотор трябва да има едни Т-образни вакумни маркучи под всмукателния колектор.
На студено изглеждат окей, като запалиш двигателя се смачкват и вече не си изпъляняват функцията.
Проверени ли са?
Гледана ли е бобината на осцилоскоп?

Поздрави!

Liubeto vd
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 24 май 2019, 11:25
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Liubeto vd » 10 юни 2019, 22:02

имам същият проблем. разбра ли какво не е наред :(

янко
потребител
потребител
Мнения: 86
Регистриран: 04 дек 2008, 21:44
Модел на автомобила: citroen c4 1,6hdi 109 fap
mazda3 1,6hdi 90
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от янко » 10 юни 2019, 23:02

Това динамо се управлява от еку,и е същото при мазда 3

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 29 юли 2019, 00:39

Здравейте,

Смених си алтернатора (с рециклиран) и колата работи по-тихо, но проблемът не е изцяло решен.

Преди оборотите скачаха от 750 на 1000 и отгоре, а сега стрелката едвам помръдва и много по-рядко го прави. Като намаля консумацията на ток се нормализират оборотите, като например си изключа аварийките или си махна крака от спирачката.

Ходих в сервиза на ул. Брод, като ми казаха, че най-вероятно няма да могат да ми помогнат. Всичко за което се сещат вече е прегледано. При нормална работа показанията на алтернатора са 14.5. Като пусна климатик или някакви светлини, освен фаровете, показанията започват се менят на всяка възможна секунда и мотора леко притриса. Майстора каза, че не е нормално това поведение. Обновил софтуера на компа, което му докара допълнителни главоболия и няма ефект. Според него не е от бобината, защото е закачил негова работеща и пак същото. Прегледал е маркучи и са наред. Според него не е от мап сензор или компютъра на колата. За второто си мислех да търся 2ра употреба и да пробвам. Иначе се оказа, че някой е изключил датчика за въздушната възглавница и дава на маса някъде в таблото, но и това не е причина за основният проблем.

Вече не знам къде да я водя моята каляска. Дали има смисъл да я водя на диагностика в официалния сервиз?

Потребителски аватар
Фиеста
потребител
потребител
Мнения: 147
Регистриран: 09 фев 2019, 13:44
Модел на автомобила: Форд Фиеста мк4 1.3
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Фиеста » 29 юли 2019, 09:52

Ебати майсторите. Отиди при Фордманиака и забрави всички други некадърници. Човека ще ти оправи колата със сигурност

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 29 юли 2019, 10:04

При него ходих в началото на година още.

Liubeto vd
потребител
потребител
Мнения: 27
Регистриран: 24 май 2019, 11:25
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от Liubeto vd » 29 юли 2019, 19:42

Здр. И аз имам сащиа проблем 1.6. 2003 пробвах какво ли не датчци кабели свещи маркучи и не стаа. Ако решиш проблема пиши.

dstlp
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 10 май 2016, 14:35
Модел на автомобила: Ford Focus 2003 Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от dstlp » 29 юли 2019, 20:06

При теб алтернатора презарежда ли ти? Надявам се да споделиш и ти, ако намериш решение. Аз вече позагубвам надежда. Доста време загубих и не ми струваше малко.

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Тресене на двигател и играене на оборотите

Мнение от aspasia » 30 юли 2019, 07:34

dstlp написа:
29 юли 2019, 20:06
При теб алтернатора презарежда ли ти? Надявам се да споделиш и ти, ако намериш решение. Аз вече позагубвам надежда. Доста време загубих и не ми струваше малко.
Колега и при мен презареждаше 15,5-15,7 заради лоша маса болта който е на калника от акумулатора беше ръждясал при опит да го отвия се скъса сложих нов болт в съседната дупка почистих клемата и нещата се оправиха.

Отговори

Върни се в “ДВИГАТЕЛ И ТРАНСМИСИЯ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], Google Adsense [Bot] и 47 госта