Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
mitakagl
потребител
потребител
Мнения: 23
Регистриран: 30 апр 2016, 15:07
Модел на автомобила: Mondeo MK2
Местоположение: София
Status: Извън линия

Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от mitakagl » 27 фев 2020, 09:27

Здравейте,
Бутилката на автомобилната газова уредба , доколкото знам , старее отвътре (корозира). Има ли нормативно основание същата да се сменя периодично и на какъв период, защото в паспорта й не открих такова нешщо, нито в наредба Наредба Н-32?

Муцев
потребител
потребител
Мнения: 48
Регистриран: 15 фев 2010, 17:50
Модел на автомобила: Форд Транзит '07,Форд Галакси '98+LPG FOBOS
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от Муцев » 27 фев 2020, 09:31

Срока за експлоатационна годност на пропан-бутановите бутилки е 10 години от датата на производство. Същият срок за метановите бутилки е 20 години.


Изпратено от моя BENEFON SIGMA GOLD с любезното съдействие на MOBIKOM

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от Ozzie » 27 фев 2020, 10:14

А по БДС, максималния експлоатационния срок за уреди работещи под налягане (каквито са и бутилките за пропан- бутан) е 40 години.
Но това вече е друга тема, макар че не виждам разлика между бутилка за пропан- бутан ползвана в домакинството и такава ползвана за АГУ.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

mitakagl
потребител
потребител
Мнения: 23
Регистриран: 30 апр 2016, 15:07
Модел на автомобила: Mondeo MK2
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от mitakagl » 27 фев 2020, 11:00

А къде е регламентиран срока за експлоатационна годност на резервоара за газ (бутилката) и има ли значение дали е монтирана в автомобила или извън него?

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от Ozzie » 27 фев 2020, 12:26

Дали ще е вътре в купето (в багажника) или под него, за контролния орган няма никакво значение, щом се ползва за АГУ.
Със сигурност го има регламентирано някъде това за 10-те години, но не се сещам в кой документ беше.
Виждал съм коментари по въпроса, не помня в този форум или друг и беше пусната извадка от въпросния документ- с членовете и али- бали.
Със сигурност не е в наредбата за Техническите прегледи.
Намирам "НАРЕДБА ЗА УСТРОЙСТВОТО И БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПРЕНОСНИТЕ И РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИТЕ ГАЗОПРОВОДИ И НА СЪОРЪЖЕНИЯТА, ИНСТАЛАЦИИТЕ И УРЕДИТЕ ЗА ПРИРОДЕН ГАЗ В сила от 03.09.2004 г. Приета с ПМС № 171 от 16.07.2004 г."
В нея има раздел за АГУ, но не виждам нищо за 10-те години.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

mitakagl
потребител
потребител
Мнения: 23
Регистриран: 30 апр 2016, 15:07
Модел на автомобила: Mondeo MK2
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от mitakagl » 27 фев 2020, 14:43

Благодаря за менията.
Монтажът на бутилката е важен, защото съм виждал монтиръна върху купето (над водача на баничарката).

mitakagl
потребител
потребител
Мнения: 23
Регистриран: 30 апр 2016, 15:07
Модел на автомобила: Mondeo MK2
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от mitakagl » 28 фев 2020, 19:15

Бутилката не е консуматив, а един от основните агрегати на автомобила, на равно с двигателя и шасито, след като серийният й номер се вписва в талона.
Призовавам, по същата логика, да се вписват и гумите и ремъците в талона, за да не стихват никога опашките пред КАТ.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от dimkar » 28 фев 2020, 22:17

mitakagl написа:
28 фев 2020, 19:15
Бутилката не е консуматив, а един от основните агрегати на автомобила, на равно с двигателя и шасито, след като серийният й номер се вписва в талона.
Призовавам, по същата логика, да се вписват и гумите и ремъците в талона, за да не стихват никога опашките пред КАТ.
Май не си сменял още талони в КАТ, щом пишеш подобни глупости... :lol:

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от dmastard » 29 фев 2020, 01:09

Бутилката подлежи на всеки 10 години на водна проба под налягане (не знам до колко години).
Водната проба се прави на броени пунктове в страната, които са сертифицирани да я извършват.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от S_C » 29 фев 2020, 01:48

Последователността е такава:
1. Монтаж
2. Водна проба на всеки десет години
3. Бракуване след 40 години.

В момента не знам цените, но преди като имах АГУ цената на водната проба беше колкото на нова бутилка, даже май беше и повече. Освен това беше на 5 години. Колата умря преди бутилката.
В един мрачен период дори отказваха да ги пълнят ако бутилката няма стикер и заверен паспорт. Сега не знам каква е тая истерия пак. Някаква поредна милиционерщина.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от OgiDogi » 29 фев 2020, 05:54

Милиционерщината е за силово налагане на наредба от 2014 г., касаеща газовите уредби за сгъстен природен и втечнен нефтен газ, за да се премахнат всички гаражни монтажи, за които понятието "сигурност" не е на първо място. Стига запалени и гръмнали автомобили със загинали хора!!!

П.П.
За да съм коректен - наредбата е Н-32 от 2011 г. и е за периодичните технически прегледи, като след § 6 са добавени преходни и заключителни разпоредби, влизащи в сила от 01.09.2014 (на който му се чете - директния линк към документа, стр. 53)
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от dimkar » 29 фев 2020, 16:44

Крайно време е да подгонят и пунктовете за ГТП. Там е заровено кучето... :lol:

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от pepy1 » 29 фев 2020, 17:57

Те са много нещата, и гаражните сервизи са сред тях, и продавачите на автомобили и други и други. Едно по едно.
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от S_C » 29 фев 2020, 19:09

Значи си е баш милиционерщина. Спим, спим и някъде по разници обикновено-юруш, петилетката за три години.
Позната история.
И ужас, автомобили с гаражни АГУ, гърмят като бомби, бЕгай народе, Пена пУсна патките по инерция.
Ще е чудо ако за година в БГ има повече от 5 инцидента заради неизправности на АГу. В смисъл-непосредствено предизивкани от някаква неизправност на уредбата. А "гръмнал" сигурно има 1 на 4-5 години.
Обаче...смяната на талон струва едни пари в КАТ. С което цялата тая долнопробна порняга, разигравана от години, придобива истинските си, нашенски измерения. И каква стана тя...не било заради безопасност, ми заради манджа било. Нормално. Тука е така.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от OgiDogi » 29 фев 2020, 19:18

dimkar написа:
29 фев 2020, 16:44
Крайно време е да подгонят и пунктовете за ГТП. Там е заровено кучето... :lol:
Само главата му - до колкото са замижавали за неправилен монтаж или изгнили от ръжда резервоари, а като нямаш отбелязано в талона наличие на газова уредба, не проверяват и за нейното съответствие с наредбата.
Сега, с акцията за проверка на пътя и актове по 150 лева за автомобил, който има промяна в конструкцията, която не е отразена в талона, това ще бъде в много голяма степен коригирано и в последствие на пунктовете за прегледи ще гледат колата и за това. В момента, за да се узакони газовата, на определените за това пунктове (със специално разрешение от Министерство на Транспорта) я оглеждат за съответствие, проверяват паспорти/сертификати и тогава издават протокола за регистрация, с който в КАТ сменят талона и се отразява "бензин/газ". И наистина проверяват, че ако случайно в КАТ открият някой джаста-праста монтаж с протокол, рискуват отнемане на лиценза.

S_C написа:
29 фев 2020, 19:09
Значи си е баш милиционерщина...
И каква стана тя...не било заради безопасност, ми заради манджа било. Нормално. Тука е така.
Значи, ти предпочиташ по пътищата да се движат потенциални бомби, които я гръмнат веднъж на 5 години, я не?
Аз предпочитам да се движат технически изправни превозни средства.
Това, че някой кара трошляк без спирачки и с разбита кормилна уредба, с бутилка пропан-бутан в багажника, вързана със сезал или тел (каквито съм виждал), на мен не ми харесва и искам да бъде санкционирано и премахнато.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Forester
потребител
потребител
Мнения: 99
Регистриран: 09 авг 2012, 20:34
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 Zetec S 2000г. комби
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от Forester » 29 фев 2020, 19:35

Всеки ден минавам покрай един от тези сервизи, за узаконяване на газови уредби. Напоследък пред него има бая сериозни опашки от коли всеки ден. В този сервиз цената за ГТП е доста висока - 45лв. Вероятно и таксата за узаконяване на ГУ не е от най-ниските в района. Е, въпреки това, сега си имат клиенти, предоволно.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от S_C » 29 фев 2020, 22:25

Абсолютно ми все тая какво пише в документите на това, дето е на улицата, защото това е само по документи. И ще си остане такова, докато не стигнем до нивото половината автопарк да е взет от магазина, а не внос от Косово. 160 пункта в цялата страна на мен не ми звучи нормално. Ако ги прегледаме като собственост как са, съм почти сигурен какво ще намерим-поредна партийна хранилка за наши и още по-наши. У нас има 265 общини с над 5000 населени места.
160 пункта за 265 общини, като се има предвид, че в някои градове има повече от 3-4 пункта означава, че в поне 120-130 общини няма нито един такъв пункт. Нито един! Т.е. в половината държава няма пунктове. РАзвиването на теории на тема сигурност в слуая е нонсенс. Ясно е, че не става дума за това. Раздадени са едни разрешения на едни хора, установен е един монопол, ще се приберат едни пари от смяна на талони и пей сърце. Във време, когато световна политика е да се насърчава използването на алтернативни горива, у нас се прави точно обратното.
Интелигентни хора сте повечето, пък и с някои се познаваме лично. Що така трудно разбирате как работи държавата ни в последните 12-13 години?
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от OgiDogi » 01 мар 2020, 08:23

Не знам защо омаловажаваш посочените от мен факти и продължаваш да плюеш :?
Бройката на пунктовете, в които става първоначалната регистрация е малка, защото са проверени и минали по специална процедура и отговарят на едни по-завишени изисквания на МТ, като постройка и персонал с квалификация. Аз лично съм минал през тези проверки, включително и миналата година изпит за автомобилни системи за сгъстен природен и втечнен нефтен газ и знам от първа ръка. През 2015 започнах да монтирам газови уредби и да оправям такива и затова пак от първа ръка знам, за какво става дума и в какво състояние са повечето. За въпросната наредба знам още от 2014 г. когато се обсъждаха промените и се уточни датата на влизане в сила.

И не, не са партийна хранилка (поне не всички), до колкото моят шеф плюе и по едните и по другите и по третите, защото колкото пъти подаде документи за участие в търг за държавна поръчка за доставка и гаранционно обслужване на автомобили, все се намесва някой или нещо я от едните, я от другите или от третите. Един път успя да спечели, после някакъв нагъл дебел джагал от Кърджалийско, на партийна хранилка в ДПС, ходи да оспорва процедурата и да иска разследване, щото не спечелил той - бил единствен представител (или вносител, не помня точно) на ВАЗ за България. Ама се оказа, че не само той може да внася, пропуснал един малко по-заобиколен път около монопола му.
Тъй че, не скачай с рогата напред, моля.

Има наредба, има неебавателен народ, ама и държавата има силови структури и мерки за въвеждане на ред. Това, че на някой от неебавателния народ това не му харесва, не означава, че няма да стане. От 5 години разяснявам на всички неебавки, какво имат да отстраняват по уредбите си и че рано или късно ще дойде моментът да си приведат всичко в ред - моментът явно дойде, което много ме радва. Който не може да си оправи бараката или не си струва - да я хвърля и да купува нова (което и ти предлагаш - половината автопарк да е от магазина) или да тръгва с велосипеда.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от OgiDogi » 01 мар 2020, 10:44

Встрани от темата, новина "на ушенце" за следващата милиционерщина - да се стягат "голфаджиите" с ксенонови крушки в рефлекторен фар.

Само споделям, въпрос на време да ревне някой такъв, че не чул/не разбрал, ама му треснали акт за неизправно возило. Нещата тръгват полека в правилната посока.
Без партийна хранилка - сумите директно в бюджета!
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Forester
потребител
потребител
Мнения: 99
Регистриран: 09 авг 2012, 20:34
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 Zetec S 2000г. комби
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Бутилката на АГУ консуматив ли е?

Мнение от Forester » 01 мар 2020, 12:50

OgiDogi написа:
01 мар 2020, 10:44
Встрани от темата, новина "на ушенце" за следващата милиционерщина - да се стягат "голфаджиите" с ксенонови крушки в рефлекторен фар.

Само споделям, въпрос на време да ревне някой такъв, че не чул/не разбрал, ама му треснали акт за неизправно возило. Нещата тръгват полека в правилната посока.
Без партийна хранилка - сумите директно в бюджета!
Е, а дано! Но не само ксеноните, и ледовете на рефлекторен фар трябва да опраскат най- сетне!
Нека бъде РЕД и ДИСЦИПЛИНА вече, че ми писна!!!

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта